Weather El Duan long-term weather forecast
Long-term weather forecast for El Duan for ten days.
Sunday, May 3
24 / 18°C
| 7.4 mm | 7 km/h |
| 18 °C | 20 °C | 12 am | |
| 18 °C | 19 °C | 6 am | |
| 24 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 21 °C | 6 pm |
sunrise 5:16 am
sunset 5:46 pm
HOURLY
sunset 5:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast El Duan, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 91 % | 16 °C | 100 % | 0% | 66% | 3% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 18 °C 20 °C |
1.1 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 90 % | 16 °C | 21 % | 0% | 4% | 10% | 7% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 24 °C 26 °C |
6.3 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1014 hPa | 68 % | 17 °C | 99 % | 0% | 33% | 28% | 98% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1014 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 0% | 98% | 2% | 100% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1015 hPa | 97 % | 17 °C | 100 % | 0% | 96% | 0% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1015 hPa | 91 % | 16 °C | 93 % | 0% | 12% | 0% | 93% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 24 °C 26 °C |
5.8 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1013 hPa | 70 % | 18 °C | 96 % | 0% | 22% | 3% | 96% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1013 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 0% | 89% | 2% | 100% | |
El Duan, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.8500; -83.7667
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1307 m
The administrative part:
- Provincia de Cartago, Cartago
- Cantón de Jiménez, Tucurrique
Something wrong, something missing?
Weather El Duan, Costa Rica. Weather forecast El Duan.
El Duan - weather nearby - bigger cities
El Duan - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Duan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Duan
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 5:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:31 am | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 6:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 6:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 6:43 pm | 05/03/2026 6:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |