Weather Bajo Congo today
| 18 °C | 20 °C | 5 pm | |
| 17 °C | 18 °C | 7 pm | |
| 16 °C | 18 °C | 9 pm | |
| 16 °C | 17 °C | 11 pm |
sunrise 5:18 am
sunset 5:46 pm
HOURLY
sunset 5:46 pm
Weather forecast Bajo Congo April 28, 2026
Evening in the evening overcast. The highest temperature 21 °C. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bajo Congo, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 PM
4 PM
| rain showers | 21 °C 23 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 80 % | 17 °C | 84 % | 0% | 51% | 66% | 21% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 83 % | 17 °C | 93 % | 0% | 46% | 60% | 70% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1014 hPa | 83 % | 16 °C | 93 % | 0% | 85% | 46% | 18% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 89 % | 16 °C | 89 % | 17% | 84% | 21% | 28% | |
| 6 PM
8 PM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 96 % | 16 °C | 99 % | 32% | 99% | 3% | 7% | |
| 7 PM
9 PM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1015 hPa | 97 % | 16 °C | 85 % | 39% | 85% | 1% | 3% | |
| 8 PM
10 PM
| fog | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1016 hPa | 97 % | 15 °C | 72 % | 39% | 71% | 7% | 3% | |
| 9 PM
11 PM
| fog | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1017 hPa | 95 % | 15 °C | 90 % | 30% | 87% | 15% | 22% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 92 % | 14 °C | 85 % | 12% | 80% | 18% | 16% | |
| 11 PM
1 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1017 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 7% | 100% | 13% | 13% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1016 hPa | 86 % | 13 °C | 84 % | 12% | 68% | 7% | 46% | |
| 1 AM
3 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 90 % | 13 °C | 64 % | 13% | 23% | 1% | 52% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 94 % | 14 °C | 57 % | 3% | 12% | 0% | 50% | |
| 3 AM
5 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 93 % | 13 °C | 39 % | 3% | 5% | 0% | 35% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 91 % | 12 °C | 22 % | 0% | 1% | 0% | 21% | |
| 5 AM
7 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1014 hPa | 84 % | 11 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 6 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1014 hPa | 75 % | 10 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 66 % | 12 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1015 hPa | 60 % | 12 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1015 hPa | 55 % | 12 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1015 hPa | 50 % | 11 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 11 AM
1 PM
| clear | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1014 hPa | 48 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1013 hPa | 52 % | 13 °C | 80 % | 0% | 3% | 2% | 78% | |
| 1 PM
3 PM
| overcast | 24 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1012 hPa | 52 % | 14 °C | 96 % | 0% | 12% | 15% | 96% | |
| 2 PM
4 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1011 hPa | 57 % | 15 °C | 100 % | 0% | 1% | 25% | 100% | |
| 3 PM
5 PM
| partly cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1011 hPa | 61 % | 15 °C | 36 % | 0% | 3% | 22% | 14% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1011 hPa | 72 % | 16 °C | 38 % | 0% | 21% | 16% | 9% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 84 % | 16 °C | 48 % | 0% | 37% | 10% | 9% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1013 hPa | 91 % | 16 °C | 82 % | 0% | 81% | 4% | 7% | |
| 7 PM
9 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 94% | 7% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1014 hPa | 92 % | 16 °C | 98 % | 1% | 95% | 4% | 83% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1014 hPa | 93 % | 16 °C | 97 % | 0% | 93% | 13% | 82% | |
| 10 PM
12 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 94 % | 16 °C | 94 % | 0% | 91% | 10% | 32% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1014 hPa | 96 % | 16 °C | 40 % | 0% | 39% | 10% | 0% | |
Bajo Congo, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.8706; -83.7543
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 734 m
The administrative part:
- Provincia de Cartago, Cartago
- Cantón de Jiménez, Tucurrique
Something wrong, something missing?
Weather Bajo Congo, Costa Rica. Weather forecast Bajo Congo.
Bajo Congo - weather nearby - bigger cities
Bajo Congo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bajo Congo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Bajo Congo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Bajo Congo
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 5:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:32 am | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 6:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 6:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 6:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:44 pm | 04/28/2026 3:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |