Weather Cerro Uvita the day after tomorrow
Weather forecast Cerro Uvita April 30, 2026
During the day cloudy, later morning rain, in the afternoon heavy rain. The highest temperature 18 °C. Total rainfall 7.5 mm. At night the lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Uvita, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1009 hPa | 93 % | 16 °C | 72 % | 0% | 64% | 23% | 3% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 17 °C 19 °C |
1.9 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northwest |
1009 hPa | 92 % | 16 °C | 99 % | 0% | 85% | 6% | 93% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 22 °C 24 °C |
5.5 mm | 2.3 m/s8 km/h southwest |
1009 hPa | 75 % | 17 °C | 87 % | 0% | 57% | 45% | 26% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 18 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1009 hPa | 97 % | 17 °C | 78 % | 0% | 21% | 33% | 60% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h east-northeast |
1010 hPa | 98 % | 17 °C | 85 % | 0% | 77% | 9% | 28% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 17 °C 19 °C |
3.7 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1010 hPa | 90 % | 15 °C | 68 % | 0% | 26% | 10% | 53% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 22 °C 25 °C |
10.2 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1010 hPa | 82 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1010 hPa | 98 % | 17 °C | 100 % | 0% | 65% | 10% | 100% | |
Cerro Uvita, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.2136; -83.6977
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1200 m
The administrative part:
- Provincia de San José, San José
- Cantón de Pérez Zeledón, Mercedes, San José
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Uvita, Costa Rica. Weather forecast Cerro Uvita.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Uvita is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 21.8 °C | |||
| February | 22.2 °C | |||
| March | 22.8 °C | |||
| April | 23.0 °C | |||
| May | 22.2 °C | |||
| June | 21.7 °C | |||
| July | 22.0 °C | |||
| August | 21.8 °C | |||
| September | 21.3 °C | |||
| October | 21.2 °C | |||
| November | 21.6 °C | |||
| December | 21.8 °C |
Astronomical information Cerro Uvita
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 5:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:31 am | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 6:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 6:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 6:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:16 pm | 04/30/2026 4:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |