Weather Cerro Uvita today
Weather forecast Cerro Uvita April 28, 2026
During the day cloudy, later morning rain showers, in the afternoon heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later partly cloudy. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 7.0 mm. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Uvita, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1012 hPa | 95 % | 16 °C | 43 % | 0% | 14% | 22% | 17% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 16 °C 17 °C |
2.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1012 hPa | 95 % | 15 °C | 48 % | 0% | 3% | 4% | 44% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain showers | 22 °C 24 °C |
5.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1012 hPa | 75 % | 17 °C | 66 % | 0% | 56% | 37% | 9% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1010 hPa | 97 % | 18 °C | 27 % | 0% | 10% | 18% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 0.6 m/s2 km/h north-northeast |
1011 hPa | 94 % | 16 °C | 52 % | 0% | 35% | 8% | 19% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 16 °C 17 °C |
1.9 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1010 hPa | 89 % | 14 °C | 100 % | 0% | 95% | 2% | 89% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 23 °C 25 °C |
1.8 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1009 hPa | 73 % | 18 °C | 44 % | 0% | 37% | 14% | 4% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 19 °C 22 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1008 hPa | 95 % | 18 °C | 36 % | 0% | 25% | 16% | 0% | |
Cerro Uvita, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.2136; -83.6977
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1200 m
The administrative part:
- Provincia de San José, San José
- Cantón de Pérez Zeledón, Mercedes, San José
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Uvita, Costa Rica. Weather forecast Cerro Uvita.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Uvita is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Cerro Uvita
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 21.8 °C | |||
| February | 22.2 °C | |||
| March | 22.8 °C | |||
| April | 23.0 °C | |||
| May | 22.2 °C | |||
| June | 21.7 °C | |||
| July | 22.0 °C | |||
| August | 21.8 °C | |||
| September | 21.3 °C | |||
| October | 21.2 °C | |||
| November | 21.6 °C | |||
| December | 21.8 °C |
Astronomical information Cerro Uvita
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 5:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:32 am | 12:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 6:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 6:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 6:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:44 pm | 04/28/2026 3:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |