Weather Barrio Escalante today
| 19 °C | 20 °C | 8 pm | |
| 19 °C | 20 °C | 9 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 10 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 11 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 5:47 pm
HOURLY
sunset 5:47 pm
Weather forecast Barrio Escalante April 28, 2026
During the day the highest temperature 19 °C. At night clear. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Barrio Escalante, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 80 % | 15 °C | 14 % | 0% | 11% | 2% | 1% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 15 °C | 5 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 14 °C | 6 % | 0% | 3% | 0% | 3% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1015 hPa | 79 % | 14 °C | 15 % | 0% | 1% | 0% | 14% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 80 % | 13 °C | 14 % | 0% | 1% | 0% | 13% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1013 hPa | 80 % | 13 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1012 hPa | 79 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 7% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1012 hPa | 77 % | 12 °C | 11 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1012 hPa | 77 % | 11 °C | 18 % | 0% | 0% | 1% | 18% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1012 hPa | 75 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1012 hPa | 70 % | 11 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1013 hPa | 60 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1013 hPa | 49 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1012 hPa | 44 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1012 hPa | 37 % | 11 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1011 hPa | 35 % | 11 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1010 hPa | 36 % | 12 °C | 60 % | 0% | 0% | 3% | 59% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1009 hPa | 37 % | 13 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 45 % | 14 °C | 57 % | 0% | 31% | 31% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 51 % | 15 °C | 50 % | 0% | 17% | 39% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 56 % | 15 °C | 46 % | 0% | 25% | 39% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1009 hPa | 61 % | 16 °C | 49 % | 0% | 45% | 14% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1010 hPa | 72 % | 17 °C | 31 % | 0% | 28% | 5% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1011 hPa | 76 % | 17 °C | 70 % | 0% | 67% | 3% | 10% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 81 % | 17 °C | 87 % | 11% | 69% | 0% | 69% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1013 hPa | 83 % | 17 °C | 95 % | 3% | 48% | 2% | 92% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1013 hPa | 83 % | 16 °C | 56 % | 0% | 50% | 6% | 12% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 82 % | 16 °C | 36 % | 0% | 14% | 7% | 21% | |
Barrio Escalante, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.9359; -84.0633
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1210 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Barrio Escalante, Costa Rica. Weather forecast Barrio Escalante.
Barrio Escalante - weather nearby - bigger cities
Barrio Escalante - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Barrio Escalante is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Barrio Escalante
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Barrio Escalante
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 5:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:33 am | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 6:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 6:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:07 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:46 pm | 04/28/2026 3:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |