Weather Esquivel Bonilla tomorrow
| 25 °C | 25 °C | 9 am | |
| 29 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 27 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 9 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 5:47 pm
HOURLY
sunset 5:47 pm
Weather forecast Esquivel Bonilla April 29, 2026
During the day morning clear, later morning partly cloudy, in the afternoon cloudy. The highest temperature 29 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night cloudy. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Esquivel Bonilla, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 80 % | 13 °C | 14 % | 0% | 1% | 0% | 13% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1013 hPa | 80 % | 13 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1012 hPa | 79 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 1% | 7% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1012 hPa | 77 % | 12 °C | 11 % | 0% | 0% | 1% | 10% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1012 hPa | 77 % | 11 °C | 18 % | 0% | 0% | 1% | 18% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1012 hPa | 75 % | 11 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1012 hPa | 70 % | 11 °C | 6 % | 0% | 0% | 0% | 5% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1013 hPa | 60 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1013 hPa | 49 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| clear | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1012 hPa | 44 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1012 hPa | 37 % | 11 °C | 58 % | 0% | 0% | 0% | 58% | |
| 11 AM
1 PM
| partly cloudy | 28 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1011 hPa | 35 % | 11 °C | 30 % | 0% | 0% | 0% | 30% | |
| 12 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1010 hPa | 36 % | 12 °C | 60 % | 0% | 0% | 3% | 59% | |
| 1 PM
3 PM
| partly cloudy | 29 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1009 hPa | 37 % | 13 °C | 18 % | 0% | 0% | 18% | 0% | |
| 2 PM
4 PM
| cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 45 % | 14 °C | 57 % | 0% | 31% | 31% | 0% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 51 % | 15 °C | 50 % | 0% | 17% | 39% | 0% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 25 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 56 % | 15 °C | 46 % | 0% | 25% | 39% | 0% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1009 hPa | 61 % | 16 °C | 49 % | 0% | 45% | 14% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1010 hPa | 72 % | 17 °C | 31 % | 0% | 28% | 5% | 0% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1011 hPa | 76 % | 17 °C | 70 % | 0% | 67% | 3% | 10% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 81 % | 17 °C | 87 % | 11% | 69% | 0% | 69% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1013 hPa | 83 % | 17 °C | 95 % | 3% | 48% | 2% | 92% | |
| 10 PM
12 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1013 hPa | 83 % | 16 °C | 56 % | 0% | 50% | 6% | 12% | |
| 11 PM
1 AM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 82 % | 16 °C | 36 % | 0% | 14% | 7% | 21% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 83 % | 15 °C | 22 % | 0% | 18% | 4% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1011 hPa | 83 % | 15 °C | 6 % | 0% | 1% | 4% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1010 hPa | 84 % | 14 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1010 hPa | 85 % | 14 °C | 2 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1010 hPa | 85 % | 14 °C | 88 % | 0% | 0% | 3% | 87% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1011 hPa | 86 % | 14 °C | 82 % | 0% | 3% | 7% | 79% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-southeast |
1011 hPa | 80 % | 14 °C | 64 % | 0% | 15% | 13% | 50% | |
| 7 AM
9 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1012 hPa | 71 % | 15 °C | 35 % | 0% | 24% | 18% | 1% | |
| 8 AM
10 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1012 hPa | 64 % | 16 °C | 44 % | 0% | 37% | 10% | 2% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1011 hPa | 57 % | 16 °C | 28 % | 0% | 12% | 14% | 5% | |
| 10 AM
12 PM
| partly cloudy | 27 °C 28 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1011 hPa | 52 % | 16 °C | 19 % | 0% | 12% | 10% | 1% | |
| 11 AM
1 PM
| rain showers | 28 °C 29 °C |
0.5 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1010 hPa | 50 % | 17 °C | 46 % | 0% | 11% | 27% | 18% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 28 °C 30 °C |
0.3 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1009 hPa | 51 % | 16 °C | 58 % | 0% | 11% | 29% | 34% | |
| 1 PM
3 PM
| rain showers | 26 °C 28 °C |
0.5 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1009 hPa | 56 % | 16 °C | 84 % | 0% | 26% | 35% | 70% | |
| 2 PM
4 PM
| rain | 25 °C 27 °C |
0.9 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1008 hPa | 63 % | 17 °C | 97 % | 0% | 50% | 64% | 92% | |
| 3 PM
5 PM
| rain | 24 °C 27 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1009 hPa | 72 % | 18 °C | 100 % | 0% | 99% | 69% | 96% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1009 hPa | 74 % | 18 °C | 96 % | 0% | 73% | 61% | 82% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 23 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1008 hPa | 76 % | 18 °C | 57 % | 0% | 28% | 12% | 32% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1009 hPa | 81 % | 18 °C | 29 % | 0% | 23% | 14% | 3% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1010 hPa | 84 % | 18 °C | 50 % | 0% | 47% | 11% | 0% | |
| 8 PM
10 PM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1011 hPa | 83 % | 18 °C | 31 % | 7% | 29% | 4% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 83 % | 18 °C | 28 % | 0% | 25% | 3% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1013 hPa | 83 % | 18 °C | 18 % | 0% | 17% | 2% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1012 hPa | 85 % | 18 °C | 45 % | 0% | 44% | 2% | 0% | |
Esquivel Bonilla, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.9482; -84.0610
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1173 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Esquivel Bonilla, Costa Rica. Weather forecast Esquivel Bonilla.
Esquivel Bonilla - weather nearby - bigger cities
Esquivel Bonilla - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Esquivel Bonilla is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Esquivel Bonilla
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 5:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:33 am | 12:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 6:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 6:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:32 pm | 04/29/2026 3:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |