Weather Villa Florida weekend
Weather forecast for Villa Florida for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, in the afternoon initially overcast, later rain showers, in the evening initially rain showers, later light rain. Sunday during the day overcast.
Friday, May 1
31 / 24°C
| 2.7 mm | 9 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Villa Florida, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1008 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 25% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h northwest |
1007 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 33% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-northwest |
1007 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 0% | 2% | 9% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1008 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 8% | 30% | 18% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1008 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 7% | 46% | 10% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southeast |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 7% | 30% | 10% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1010 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 21% | 7% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 31 °C 35 °C |
2.5 mm | 2.5 m/s9 km/h east-northeast |
1007 hPa | 59 % | 22 °C | 100 % | 0% | 3% | 10% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1008 hPa | 92 % | 24 °C | 100 % | 0% | 8% | 18% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h north |
1009 hPa | 99 % | 24 °C | 100 % | 0% | 81% | 11% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1011 hPa | 98 % | 23 °C | 93 % | 0% | 91% | 18% | 14% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 32 °C 37 °C |
1.3 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1009 hPa | 61 % | 23 °C | 39 % | 0% | 6% | 15% | 25% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 26 °C 31 °C |
0.6 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1010 hPa | 88 % | 24 °C | 100 % | 0% | 35% | 31% | 100% | |
Villa Florida, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 8.2422; -72.3872
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Villa Florida, Colombia. Weather forecast Villa Florida.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Villa Florida is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Villa Florida
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:33 am | 5:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:46 am | 12:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 6:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:47 am | 6:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:21 am | 7:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:15 pm | 05/01/2026 5:16 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |