Weather Villa Florida today
| 28 °C | 33 °C | 9 am | |
| 32 °C | 36 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 34 °C | 3 pm | |
| 24 °C | 30 °C | 9 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 5:59 pm
HOURLY
sunset 5:59 pm
Weather forecast Villa Florida April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later heavy rain, in the evening initially heavy rain, later overcast. The highest temperature 32 °C. Total rainfall 11.6 mm. At night fog. The lowest temperature 23 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Villa Florida, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northwest |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 0% | 6% | 3% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1010 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 12% | 18% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1009 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 11% | 40% | 0% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1009 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 11% | 35% | 11% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1008 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 1% | 12% | 2% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 10% | 18% | 7% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 4% | 10% | 4% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1009 hPa | 95 % | 23 °C | 94 % | 0% | 6% | 1% | 93% | |
| 8 AM
9 AM
| partly cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1010 hPa | 83 % | 23 °C | 18 % | 0% | 17% | 0% | 2% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northwest |
1010 hPa | 73 % | 22 °C | 43 % | 0% | 42% | 3% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| partly cloudy | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1010 hPa | 68 % | 22 °C | 14 % | 0% | 9% | 7% | 1% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1009 hPa | 62 % | 22 °C | 40 % | 0% | 1% | 14% | 30% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1008 hPa | 59 % | 22 °C | 96 % | 0% | 8% | 26% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1006 hPa | 59 % | 22 °C | 98 % | 0% | 3% | 19% | 98% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 31 °C 36 °C |
1.3 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1005 hPa | 64 % | 23 °C | 96 % | 0% | 14% | 21% | 96% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain | 28 °C 34 °C |
2.5 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1005 hPa | 81 % | 24 °C | 99 % | 0% | 41% | 42% | 98% | |
| 4 PM
5 PM
| heavy rain | 27 °C 33 °C |
7.2 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1005 hPa | 87 % | 24 °C | 100 % | 0% | 30% | 44% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1007 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 61% | 45% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain | 25 °C 31 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1007 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 43% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1008 hPa | 98 % | 24 °C | 100 % | 5% | 12% | 25% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northwest |
1009 hPa | 98 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 18% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1009 hPa | 98 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1010 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 2% | 6% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1009 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 8% | 8% | 14% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1009 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 85% | 85% | 6% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1008 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 85% | 82% | 2% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1008 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 79% | 83% | 10% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1007 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 78% | 81% | 10% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1008 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 68% | 74% | 6% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| fog | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1008 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 56% | 66% | 10% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1008 hPa | 98 % | 22 °C | 100 % | 9% | 37% | 17% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1008 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 8% | 34% | 14% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1009 hPa | 90 % | 23 °C | 97 % | 0% | 38% | 21% | 96% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north |
1009 hPa | 80 % | 23 °C | 99 % | 0% | 44% | 23% | 98% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1009 hPa | 70 % | 23 °C | 97 % | 0% | 35% | 21% | 96% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1008 hPa | 66 % | 23 °C | 100 % | 0% | 17% | 19% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1007 hPa | 62 % | 23 °C | 98 % | 0% | 18% | 14% | 97% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 32 °C 37 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1006 hPa | 59 % | 22 °C | 100 % | 0% | 81% | 13% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| rain | 32 °C 37 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1005 hPa | 60 % | 23 °C | 100 % | 0% | 15% | 10% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| rain | 30 °C 35 °C |
0.5 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1005 hPa | 68 % | 23 °C | 100 % | 0% | 35% | 24% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1005 hPa | 68 % | 23 °C | 100 % | 0% | 33% | 7% | 99% | |
| 5 PM
6 PM
| rain | 28 °C 33 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1005 hPa | 79 % | 24 °C | 100 % | 0% | 1% | 30% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1006 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 5% | 83% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southwest |
1007 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 1% | 25% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1008 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1008 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 4% | 13% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1009 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
Villa Florida, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 8.2422; -72.3872
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Villa Florida, Colombia. Weather forecast Villa Florida.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Villa Florida is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Villa Florida
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Villa Florida
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 5:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:46 am | 12:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 6:21 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:47 am | 6:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:22 am | 7:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:43 pm | 04/29/2026 3:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |