Weather Tijeretas long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Tijeretas for ten days.
Tuesday, Apr 28
31 / 27°C
| 0.6 mm | 23 km/h |
| 28 °C | 34 °C | 8 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 9 pm | |
| 27 °C | 33 °C | 10 pm | |
| 27 °C | 33 °C | 11 pm |
sunrise 5:47 am
sunset 6:13 pm
HOURLY
sunset 6:13 pm
|
|
|
|
Weather forecast Tijeretas, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 10 AM
11 AM
| light rain showers | 31 °C 37 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1010 hPa | 68 % | 24 °C | 16 % | 0% | 13% | 5% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| partly cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1010 hPa | 65 % | 24 °C | 22 % | 0% | 9% | 8% | 7% | |
| 12 PM
1 PM
| partly cloudy | 31 °C 36 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1009 hPa | 66 % | 24 °C | 32 % | 0% | 10% | 20% | 6% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain showers | 31 °C 36 °C |
0.1 mm | 4.9 m/s18 km/h northwest |
1008 hPa | 67 % | 24 °C | 38 % | 0% | 14% | 9% | 21% | |
| 2 PM
3 PM
| partly cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h west-northwest |
1007 hPa | 68 % | 24 °C | 25 % | 0% | 6% | 12% | 13% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain showers | 30 °C 34 °C |
0.1 mm | 7.2 m/s26 km/h west-northwest |
1006 hPa | 70 % | 24 °C | 19 % | 0% | 3% | 3% | 13% | |
| 4 PM
5 PM
| partly cloudy | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-northwest |
1006 hPa | 72 % | 24 °C | 29 % | 0% | 7% | 3% | 22% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain showers | 29 °C 34 °C |
0.2 mm | 4.7 m/s17 km/h west-northwest |
1006 hPa | 76 % | 24 °C | 64 % | 0% | 9% | 21% | 51% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain showers | 29 °C 34 °C |
0.1 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
1007 hPa | 75 % | 24 °C | 64 % | 0% | 23% | 14% | 45% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northwest |
1008 hPa | 78 % | 24 °C | 55 % | 0% | 21% | 14% | 36% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h northwest |
1008 hPa | 80 % | 24 °C | 49 % | 0% | 0% | 10% | 43% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1009 hPa | 83 % | 24 °C | 45 % | 0% | 9% | 4% | 35% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1010 hPa | 85 % | 24 °C | 63 % | 0% | 7% | 13% | 55% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1010 hPa | 88 % | 24 °C | 68 % | 0% | 8% | 14% | 62% | |
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1009 hPa | 90 % | 24 °C | 78 % | 0% | 12% | 11% | 71% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h south-southeast |
1009 hPa | 94 % | 23 °C | 74 % | 0% | 20% | 12% | 62% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1007 hPa | 93 % | 23 °C | 75 % | 0% | 0% | 6% | 75% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south-southeast |
1007 hPa | 95 % | 24 °C | 87 % | 0% | 19% | 4% | 85% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1007 hPa | 96 % | 24 °C | 71 % | 0% | 14% | 7% | 64% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1007 hPa | 96 % | 23 °C | 64 % | 0% | 23% | 9% | 50% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h south-southeast |
1007 hPa | 96 % | 23 °C | 99 % | 0% | 4% | 0% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1008 hPa | 90 % | 23 °C | 89 % | 0% | 49% | 3% | 79% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1009 hPa | 81 % | 23 °C | 98 % | 0% | 55% | 4% | 96% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south |
1009 hPa | 75 % | 23 °C | 100 % | 0% | 85% | 14% | 97% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 30 °C 35 °C |
0.2 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1009 hPa | 71 % | 23 °C | 100 % | 0% | 30% | 3% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 30 °C 35 °C |
0.4 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 70 % | 24 °C | 95 % | 0% | 23% | 5% | 93% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 31 °C 36 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1008 hPa | 67 % | 24 °C | 95 % | 0% | 35% | 8% | 91% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 32 °C 38 °C |
0.8 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1007 hPa | 64 % | 24 °C | 97 % | 0% | 84% | 9% | 92% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h west |
1005 hPa | 76 % | 24 °C | 93 % | 0% | 14% | 43% | 88% | |
| 3 PM
4 PM
| rain showers | 30 °C 35 °C |
0.3 mm | 4.9 m/s18 km/h west |
1004 hPa | 73 % | 24 °C | 85 % | 0% | 7% | 22% | 81% | |
| 4 PM
5 PM
| heavy rain | 29 °C 34 °C |
2.8 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1005 hPa | 74 % | 24 °C | 92 % | 0% | 46% | 14% | 84% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 27 °C 32 °C |
0.1 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1005 hPa | 85 % | 24 °C | 98 % | 0% | 17% | 5% | 98% | |
| 6 PM
7 PM
| heavy rain | 27 °C 32 °C |
4.6 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1006 hPa | 84 % | 24 °C | 99 % | 0% | 14% | 15% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1007 hPa | 92 % | 24 °C | 100 % | 0% | 52% | 57% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1007 hPa | 92 % | 24 °C | 100 % | 0% | 5% | 14% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| rain showers | 26 °C 32 °C |
0.3 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1008 hPa | 91 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 5% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| light rain showers | 26 °C 32 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southwest |
1009 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 17% | 18% | 100% | |
Tijeretas, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 9.2919; -75.7886
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tijeretas, Colombia. Weather forecast Tijeretas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tijeretas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tijeretas
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 6:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 12:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 6:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 7 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:35 am | 7:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:12 pm | 04/28/2026 3:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |