Weather Tijeretas the day after tomorrow
| 25 °C | 30 °C | 9 am | |
| 29 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 29 °C | 34 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 9 pm |
sunrise 5:46 am
sunset 6:14 pm
HOURLY
sunset 6:14 pm
Weather forecast Tijeretas April 30, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon cloudy, in the evening initially cloudy, later light rain. The highest temperature 29 °C. Total rainfall 6.8 mm. At night heavy rain showers. The lowest temperature 24 °C. Total rainfall 8.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tijeretas, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1008 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 20% | 3% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southwest |
1007 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 21% | 14% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1007 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 13% | 11% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| light rain showers | 25 °C 31 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southwest |
1006 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 0% | 8% | 3% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1006 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 32% | 6% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1006 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 0% | 8% | 1% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| rain | 25 °C 31 °C |
0.9 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1007 hPa | 97 % | 24 °C | 99 % | 0% | 17% | 8% | 98% | |
| 7 AM
8 AM
| heavy rain | 25 °C 30 °C |
4.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1007 hPa | 94 % | 24 °C | 100 % | 0% | 82% | 50% | 99% | |
| 8 AM
9 AM
| rain | 25 °C 30 °C |
0.7 mm | 5.0 m/s18 km/h southwest |
1009 hPa | 96 % | 24 °C | 100 % | 3% | 82% | 32% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 93 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 6% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south |
1009 hPa | 88 % | 24 °C | 100 % | 0% | 25% | 4% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain | 28 °C 33 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1008 hPa | 78 % | 24 °C | 100 % | 0% | 69% | 3% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 29 °C 34 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1008 hPa | 75 % | 24 °C | 100 % | 0% | 33% | 4% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1007 hPa | 75 % | 24 °C | 100 % | 0% | 19% | 7% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-northwest |
1005 hPa | 75 % | 24 °C | 100 % | 0% | 20% | 7% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 29 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1004 hPa | 78 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 9% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1004 hPa | 80 % | 24 °C | 100 % | 0% | 4% | 18% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1004 hPa | 80 % | 24 °C | 100 % | 0% | 2% | 9% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1005 hPa | 82 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 8% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northwest |
1006 hPa | 84 % | 24 °C | 100 % | 0% | 14% | 8% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1007 hPa | 83 % | 24 °C | 100 % | 0% | 26% | 9% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| light rain | 28 °C 34 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1008 hPa | 84 % | 24 °C | 100 % | 0% | 28% | 16% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 27 °C 32 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1008 hPa | 86 % | 24 °C | 100 % | 0% | 33% | 14% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| light rain | 27 °C 33 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1008 hPa | 86 % | 24 °C | 100 % | 0% | 20% | 4% | 100% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1008 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 32% | 58% | 99% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain showers | 26 °C 32 °C |
8.0 mm | 0.9 m/s3 km/h northeast |
1007 hPa | 89 % | 24 °C | 77 % | 0% | 3% | 24% | 69% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 25 °C 30 °C |
0.5 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 92 % | 23 °C | 100 % | 0% | 13% | 16% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 31 °C 37 °C |
3.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1007 hPa | 71 % | 25 °C | 100 % | 0% | 86% | 11% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 27 °C 33 °C |
5.6 mm | 0.5 m/s2 km/h west-northwest |
1007 hPa | 87 % | 25 °C | 100 % | 0% | 29% | 9% | 100% | |
Tijeretas, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 9.2919; -75.7886
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Tijeretas, Colombia. Weather forecast Tijeretas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tijeretas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tijeretas
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 6:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| noon | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 6:36 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 7:01 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 7:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:44 pm | 04/30/2026 4:48 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |