Weather San José, Boyacá weekend
Weather forecast for San José, Boyacá for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning light rain, later morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain. Sunday during the day overcast, later morning rain, in the afternoon initially rain, later heavy rain, in the evening initially heavy rain, later rain.
Friday, May 1
24 / 19°C
| 36.8 mm | 4 km/h |
| 19 °C | 23 °C | 1 am | |
| 20 °C | 23 °C | 7 am | |
| 24 °C | 28 °C | 1 pm | |
| 21 °C | 25 °C | 7 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 6:03 pm
HOURLY
sunset 6:03 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San José, Boyacá, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| rain | 19 °C 22 °C |
2.7 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 0% | 9% | 9% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
6.1 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1012 hPa | 97 % | 19 °C | 98 % | 0% | 57% | 21% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 24 °C 28 °C |
16.3 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1009 hPa | 83 % | 21 °C | 100 % | 0% | 94% | 33% | 94% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 21 °C 25 °C |
11.7 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 0% | 25% | 23% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| light rain | 19 °C 22 °C |
0.6 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1012 hPa | 99 % | 18 °C | 95 % | 0% | 13% | 3% | 94% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 19 °C 22 °C |
1.3 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1013 hPa | 98 % | 19 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 26 °C 30 °C |
22.8 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1010 hPa | 72 % | 20 °C | 99 % | 0% | 93% | 30% | 89% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 21 °C 25 °C |
12.1 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1012 hPa | 100 % | 20 °C | 100 % | 0% | 81% | 60% | 100% | |
San José, Boyacá, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 5.6827; -74.0907
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 1556 m
The administrative part:
- Departamento de Boyacá, Tunja, Boyacá
- San Pablo de Borbur, San Pablo de Borbur, Boyacá
Something wrong, something missing?
Weather San José, Boyacá, Colombia. Weather forecast San José, Boyacá.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San José, Boyacá is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information San José, Boyacá
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 6:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:53 am | 12:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 6:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 6:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:31 am | 7:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:19 pm | 05/01/2026 5:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |