Weather San José, Boyacá today
| 20 °C | 23 °C | 8 pm | |
| 20 °C | 23 °C | 9 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 10 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 11 pm |
sunrise 5:44 am
sunset 6:03 pm
HOURLY
sunset 6:03 pm
Weather forecast San José, Boyacá April 28, 2026
During the day morning heavy rain, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later heavy rain. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 40.7 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 18 °C. Total rainfall 6.4 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San José, Boyacá, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.4 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 98 % | 44% | 87% | 27% | 89% | |
| 2 AM
3 AM
| rain | 18 °C 21 °C |
0.9 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 98 % | 91% | 93% | 25% | 67% | |
| 3 AM
4 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.8 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 41% | 96% | 82% | 82% | |
| 4 AM
5 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
1.1 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1013 hPa | 99 % | 17 °C | 86 % | 41% | 47% | 45% | 56% | |
| 5 AM
6 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
4.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south |
1013 hPa | 99 % | 17 °C | 92 % | 41% | 71% | 33% | 73% | |
| 6 AM
7 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1014 hPa | 99 % | 17 °C | 100 % | 75% | 85% | 50% | 93% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1015 hPa | 99 % | 18 °C | 86 % | 0% | 17% | 27% | 80% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1016 hPa | 95 % | 19 °C | 64 % | 0% | 28% | 4% | 48% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain showers | 24 °C 27 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1015 hPa | 72 % | 18 °C | 71 % | 0% | 65% | 0% | 14% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 67 % | 18 °C | 51 % | 0% | 50% | 3% | 1% | |
| 11 AM
12 PM
| rain showers | 26 °C 29 °C |
0.3 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1013 hPa | 67 % | 19 °C | 55 % | 0% | 52% | 7% | 1% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 27 °C 30 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1012 hPa | 65 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 19% | 5% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 60 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 15% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 27 °C 30 °C |
1.9 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1008 hPa | 63 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 9% | 42% | |
| 3 PM
4 PM
| rain showers | 24 °C 28 °C |
0.7 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1009 hPa | 83 % | 20 °C | 78 % | 0% | 35% | 10% | 63% | |
| 4 PM
5 PM
| heavy rain | 24 °C 28 °C |
1.9 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1008 hPa | 83 % | 20 °C | 96 % | 0% | 80% | 21% | 84% | |
| 5 PM
6 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
3.2 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1009 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 96% | 39% | 96% | |
| 6 PM
7 PM
| heavy rain | 21 °C 25 °C |
5.6 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1010 hPa | 99 % | 21 °C | 97 % | 14% | 71% | 36% | 93% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
3.6 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1011 hPa | 99 % | 20 °C | 99 % | 41% | 61% | 25% | 96% | |
| 8 PM
9 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
1.7 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1012 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 71% | 80% | 29% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
5.9 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1013 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 39% | 53% | 30% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| heavy rain | 19 °C 22 °C |
3.4 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 1% | 32% | 32% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| heavy rain | 19 °C 22 °C |
4.4 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1013 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 7% | 77% | 60% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain | 19 °C 22 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 98% | 99% | 19% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 19 °C 22 °C |
4.7 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1011 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 1% | 23% | 21% | 99% | |
| 2 AM
3 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
1.4 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1011 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 100% | 100% | 97% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1011 hPa | 100 % | 18 °C | 100 % | 46% | 54% | 17% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1010 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 23% | 35% | 10% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| light rain | 18 °C 20 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1010 hPa | 99 % | 17 °C | 100 % | 0% | 28% | 17% | 99% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1011 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 0% | 29% | 27% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1012 hPa | 98 % | 19 °C | 100 % | 0% | 21% | 19% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south |
1012 hPa | 95 % | 20 °C | 100 % | 0% | 19% | 8% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1013 hPa | 86 % | 20 °C | 100 % | 0% | 28% | 5% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1012 hPa | 77 % | 20 °C | 100 % | 0% | 28% | 10% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain | 26 °C 29 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1011 hPa | 70 % | 20 °C | 100 % | 0% | 80% | 10% | 91% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 27 °C 30 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1009 hPa | 65 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 16% | 75% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 27 °C 31 °C |
1.6 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1008 hPa | 69 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 11% | 96% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 26 °C 30 °C |
6.3 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1007 hPa | 79 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 37% | 96% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain | 23 °C 28 °C |
2.4 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1007 hPa | 96 % | 22 °C | 100 % | 0% | 53% | 35% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
1.9 mm | 2.2 m/s8 km/h south |
1007 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 64% | 35% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| heavy rain showers | 22 °C 26 °C |
9.8 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1007 hPa | 96 % | 21 °C | 100 % | 0% | 3% | 10% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| heavy rain | 21 °C 25 °C |
1.9 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1009 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 74% | 95% | 59% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
1.7 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1009 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 0% | 13% | 17% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.8 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1011 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 73% | 82% | 57% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| rain | 19 °C 22 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 14% | 21% | 16% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| rain | 19 °C 22 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1012 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 87% | 93% | 41% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1013 hPa | 99 % | 18 °C | 100 % | 28% | 81% | 9% | 100% | |
San José, Boyacá, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 5.6827; -74.0907
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 1556 m
The administrative part:
- Departamento de Boyacá, Tunja, Boyacá
- San Pablo de Borbur, San Pablo de Borbur, Boyacá
Something wrong, something missing?
Weather San José, Boyacá, Colombia. Weather forecast San José, Boyacá.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San José, Boyacá is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for San José, Boyacá
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information San José, Boyacá
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 6:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:53 am | 12:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:22 am | 6:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 6:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:33 am | 7:14 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:05 pm | 04/28/2026 3:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |