Weather Tetir week
Weather forecast for Tetir for this and next week.
Thursday, Apr 30
21 / 13°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 9 am | |
| 20 °C | 19 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 21 °C | 3 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 9 pm |
sunrise 7:15 am
sunset 8:30 pm
HOURLY
sunset 8:30 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tetir, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 97 % | 0% | 10% | 4% | 96% | |
| 1 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1016 hPa | 94 % | 14 °C | 96 % | 0% | 25% | 0% | 93% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 96 % | 14 °C | 93 % | 0% | 21% | 10% | 90% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 98 % | 13 °C | 100 % | 0% | 21% | 5% | 100% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 99 % | 13 °C | 96 % | 0% | 57% | 3% | 95% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1015 hPa | 98 % | 13 °C | 89 % | 0% | 22% | 0% | 85% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1015 hPa | 98 % | 13 °C | 62 % | 0% | 13% | 0% | 57% | |
| 7 AM
2 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 100 % | 13 °C | 95 % | 96% | 95% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| fog | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1016 hPa | 99 % | 13 °C | 94 % | 96% | 94% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 87 % | 13 °C | 20 % | 0% | 20% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 72 % | 12 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1017 hPa | 62 % | 11 °C | 72 % | 0% | 72% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1018 hPa | 59 % | 11 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1017 hPa | 57 % | 11 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1017 hPa | 56 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 39% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h northeast |
1017 hPa | 57 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1017 hPa | 59 % | 12 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1016 hPa | 58 % | 12 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1016 hPa | 61 % | 12 °C | 87 % | 0% | 87% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1017 hPa | 64 % | 12 °C | 66 % | 0% | 66% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1017 hPa | 70 % | 12 °C | 46 % | 0% | 46% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1018 hPa | 74 % | 13 °C | 36 % | 0% | 35% | 0% | 2% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 79 % | 13 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 81 % | 13 °C | 34 % | 0% | 34% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 83 % | 12 °C | 11 % | 0% | 11% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 86 % | 13 °C | 17 % | 0% | 17% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1019 hPa | 90 % | 13 °C | 8 % | 0% | 8% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1019 hPa | 91 % | 12 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1018 hPa | 93 % | 12 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1018 hPa | 94 % | 12 °C | 97 % | 0% | 0% | 0% | 97% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1018 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1018 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1019 hPa | 89 % | 12 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1019 hPa | 77 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1020 hPa | 67 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1020 hPa | 62 % | 11 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1020 hPa | 58 % | 11 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 55 % | 11 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 2 PM
9 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1019 hPa | 49 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 48 % | 11 °C | 98 % | 0% | 3% | 0% | 98% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north |
1018 hPa | 51 % | 12 °C | 99 % | 0% | 10% | 0% | 99% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1018 hPa | 52 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 0% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northeast |
1018 hPa | 52 % | 11 °C | 89 % | 0% | 0% | 0% | 89% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northeast |
1018 hPa | 54 % | 11 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
Tetir, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.5167; -13.9333
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 309 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Tetir, Canary Islands, Spain. Weather forecast Tetir.
Tetir - weather nearby - bigger cities
Tetir - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tetir is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tetir
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:15 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:52 pm | 13:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:50 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:21 am | 9:24 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:51 am | 9:55 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:44 pm | 04/30/2026 6:15 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |