Weather Monte Muda today
| 21 °C | 21 °C | 4 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 6 pm | |
| 19 °C | 19 °C | 8 pm | |
| 18 °C | 18 °C | 10 pm |
sunrise 7:17 am
sunset 8:29 pm
HOURLY
sunset 8:29 pm
Weather forecast Monte Muda April 28, 2026
Afternoon in the afternoon cloudy. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 0.4 mm. At night cloudy. The lowest temperature 18 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Monte Muda, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
4 AM
| light rain showers | 19 °C 19 °C |
0.1 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1014 hPa | 76 % | 14 °C | 53 % | 0% | 53% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 6.4 m/s23 km/h north |
1014 hPa | 71 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1015 hPa | 73 % | 14 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1015 hPa | 73 % | 14 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1015 hPa | 70 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northwest |
1015 hPa | 72 % | 15 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1014 hPa | 69 % | 15 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 4 PM
11 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northwest |
1014 hPa | 69 % | 15 °C | 98 % | 0% | 98% | 0% | 0% | |
| 5 PM
12 PM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north-northwest |
1013 hPa | 69 % | 14 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h north-northwest |
1013 hPa | 71 % | 14 °C | 40 % | 0% | 40% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h north-northwest |
1013 hPa | 72 % | 14 °C | 47 % | 0% | 47% | 0% | 0% | |
| 8 PM
3 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h north-northwest |
1013 hPa | 78 % | 14 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| partly cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north-northwest |
1013 hPa | 85 % | 15 °C | 31 % | 0% | 31% | 0% | 0% | |
| 10 PM
5 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h north-northwest |
1014 hPa | 86 % | 15 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 11 PM
6 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1014 hPa | 86 % | 15 °C | 86 % | 0% | 86% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h north-northwest |
1015 hPa | 86 % | 15 °C | 89 % | 0% | 89% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1014 hPa | 89 % | 15 °C | 45 % | 0% | 45% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1014 hPa | 92 % | 15 °C | 81 % | 0% | 81% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1013 hPa | 91 % | 15 °C | 80 % | 0% | 80% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1013 hPa | 90 % | 15 °C | 79 % | 0% | 79% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north |
1012 hPa | 90 % | 15 °C | 86 % | 0% | 86% | 0% | 0% | |
| 6 AM
1 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1013 hPa | 92 % | 15 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1013 hPa | 97 % | 15 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
| 8 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1013 hPa | 97 % | 15 °C | 24 % | 1% | 24% | 0% | 0% | |
| 9 AM
4 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1014 hPa | 87 % | 14 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 10 AM
5 AM
| partly cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 73 % | 14 °C | 36 % | 0% | 36% | 0% | 0% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1014 hPa | 66 % | 13 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 12 PM
7 AM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.1 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1014 hPa | 69 % | 14 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1014 hPa | 68 % | 14 °C | 94 % | 0% | 94% | 0% | 0% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1013 hPa | 69 % | 14 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 47% | |
| 3 PM
10 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1013 hPa | 69 % | 14 °C | 100 % | 0% | 99% | 17% | 98% | |
| 4 PM
11 AM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1013 hPa | 71 % | 14 °C | 100 % | 0% | 99% | 64% | 81% | |
| 5 PM
12 PM
| light rain | 20 °C 21 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1013 hPa | 71 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 96% | |
| 6 PM
1 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1012 hPa | 73 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1013 hPa | 74 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 3% | 3% | |
| 8 PM
3 PM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1013 hPa | 74 % | 14 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 0% | |
| 9 PM
4 PM
| overcast | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 76 % | 14 °C | 91 % | 0% | 91% | 3% | 3% | |
| 10 PM
5 PM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1014 hPa | 81 % | 15 °C | 92 % | 0% | 78% | 0% | 71% | |
| 11 PM
6 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1015 hPa | 83 % | 15 °C | 79 % | 0% | 41% | 2% | 64% | |
Monte Muda, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.5696; -13.9578
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 579 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Monte Muda, Canary Islands, Spain. Weather forecast Monte Muda.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Monte Muda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Monte Muda
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Monte Muda
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:17 am | 8:29 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:53 pm | 13:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:52 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:23 am | 9:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:53 am | 9:53 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:52 pm | 04/28/2026 5:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |