Weather El Varadero weekend
Weather forecast for El Varadero for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. Sunday during the day clear, in the afternoon initially clear, later partly cloudy.
Friday, May 1
22 / 16°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 18 °C | 19 °C | 1 am | |
| 16 °C | 18 °C | 7 am | |
| 21 °C | 22 °C | 1 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 7 pm |
sunrise 7:26 am
sunset 8:42 pm
HOURLY
sunset 8:42 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast El Varadero, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southeast |
1019 hPa | 93 % | 16 °C | 100 % | 0% | 65% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1018 hPa | 98 % | 15 °C | 100 % | 0% | 94% | 4% | 87% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1020 hPa | 68 % | 14 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1018 hPa | 78 % | 16 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south-southeast |
1020 hPa | 95 % | 16 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1018 hPa | 93 % | 15 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1019 hPa | 70 % | 15 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southwest |
1017 hPa | 77 % | 16 °C | 9 % | 0% | 9% | 0% | 0% | |
El Varadero, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.2262; -16.8379
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 35 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Santa Cruz de Tenerife, Santa Cruz De Tenerife
Something wrong, something missing?
Weather El Varadero, Canary Islands, Spain. Weather forecast El Varadero.
El Varadero - weather nearby - bigger cities
El Varadero - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Varadero is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Varadero
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:26 am | 8:42 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 7:01 am | 9:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:32 am | 9:36 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 6:02 am | 10:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:51 pm | 05/01/2026 6:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |