Weather El Varadero long-term weather forecast
Long-term weather forecast for El Varadero for ten days.
Sunday, May 3
22 / 17°C
| 0.0 mm | 10 km/h |
| 17 °C | 19 °C | 1 am | |
| 17 °C | 18 °C | 7 am | |
| 21 °C | 22 °C | 1 pm | |
| 21 °C | 22 °C | 7 pm |
sunrise 7:25 am
sunset 8:43 pm
HOURLY
sunset 8:43 pm
|
|
|
|
Weather forecast El Varadero, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1018 hPa | 96 % | 16 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 85 % | 14 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h southwest |
1018 hPa | 69 % | 15 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south |
1015 hPa | 79 % | 17 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 96 % | 17 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1015 hPa | 89 % | 15 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1016 hPa | 72 % | 16 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1014 hPa | 78 % | 17 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
El Varadero, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.2262; -16.8379
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 35 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Santa Cruz de Tenerife, Santa Cruz De Tenerife
Something wrong, something missing?
Weather El Varadero, Canary Islands, Spain. Weather forecast El Varadero.
El Varadero - weather nearby - bigger cities
El Varadero - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for El Varadero is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information El Varadero
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:25 am | 8:43 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:59 am | 9:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:30 am | 9:37 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 6 am | 10:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:45 pm | 05/03/2026 8:12 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |