Weather Stefan Karadzha, Silistra tomorrow
Weather forecast Stefan Karadzha, Silistra April 30, 2026
During the day morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain, in the evening initially rain, later overcast. The highest temperature 9 °C. Total rainfall 15.1 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Stefan Karadzha, Silistra, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.9 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1020 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 99% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 9 °C 8 °C |
1.0 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1020 hPa | 96 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.9 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1020 hPa | 97 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.8 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1019 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.6 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1019 hPa | 98 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.9 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1019 hPa | 99 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
1.1 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1019 hPa | 97 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 8 °C 7 °C |
0.7 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 98 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 100% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.8 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1020 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 7 °C 5 °C |
1.1 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1021 hPa | 94 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 10 AM
3 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.3 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1022 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 11 AM
4 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.4 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1022 hPa | 98 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.1 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1022 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 62% | |
| 1 PM
6 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.8 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1022 hPa | 94 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.9 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1022 hPa | 95 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 6% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.8 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1023 hPa | 97 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 71% | |
| 4 PM
9 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.9 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1023 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.8 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1023 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.6 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1023 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.3 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1023 hPa | 96 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1023 hPa | 97 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1023 hPa | 97 % | 4 °C | 100 % | 0% | 89% | 73% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1024 hPa | 97 % | 4 °C | 100 % | 0% | 17% | 0% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1024 hPa | 98 % | 3 °C | 95 % | 0% | 16% | 0% | 94% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1024 hPa | 99 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1024 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 2% | 4% | 0% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1024 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 18% | 22% | 0% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1024 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 30% | 32% | 0% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| fog | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1024 hPa | 99 % | 2 °C | 100 % | 31% | 32% | 0% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| partly cloudy | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northwest |
1023 hPa | 98 % | 1 °C | 24 % | 0% | 0% | 0% | 24% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1023 hPa | 98 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 2 °C 0 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1024 hPa | 96 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1024 hPa | 92 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.5 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1024 hPa | 85 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.4 mm | 5.3 m/s19 km/h north-northeast |
1023 hPa | 46 % | 0 °C | 39 % | 0% | 14% | 33% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1024 hPa | 72 % | 1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
Stefan Karadzha, Silistra, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 43.9000; 26.7333
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 115 m
The administrative part:
- Oblast Silistra, Silistra
- Obshtina Glavinitsa, Glavinitsa, Silistra
Something wrong, something missing?
Weather Stefan Karadzha, Silistra, Bulgaria. Weather forecast Stefan Karadzha, Silistra.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Stefan Karadzha, Silistra is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Stefan Karadzha, Silistra
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 14:08 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:13 am | 10:08 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:11 pm | 04/30/2026 5:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |