Weather Stefan Karadzha, Silistra long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Stefan Karadzha, Silistra for ten days.
Monday, May 4
11 / 7°C
| 0.8 mm | 15 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Stefan Karadzha, Silistra, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west |
1017 hPa | 82 % | 3 °C | 83 % | 0% | 2% | 77% | 32% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.6 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1016 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 68% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1017 hPa | 71 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 58% | 7% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.1 mm | 1.9 m/s7 km/h west |
1016 hPa | 81 % | 6 °C | 100 % | 0% | 32% | 6% | 99% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
3.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west-northwest |
1013 hPa | 76 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 96% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain | 9 °C 8 °C |
0.7 mm | 4.3 m/s15 km/h northwest |
1014 hPa | 94 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 98% | 1% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.5 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northwest |
1014 hPa | 83 % | 10 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1014 hPa | 94 % | 10 °C | 89 % | 0% | 7% | 64% | 66% | |
Stefan Karadzha, Silistra, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 43.9000; 26.7333
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Altitude: 115 m
The administrative part:
- Oblast Silistra, Silistra
- Obshtina Glavinitsa, Glavinitsa, Silistra
Something wrong, something missing?
Weather Stefan Karadzha, Silistra, Bulgaria. Weather forecast Stefan Karadzha, Silistra.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Stefan Karadzha, Silistra is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Stefan Karadzha, Silistra
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:09 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 10:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:35 pm | 05/04/2026 7 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |