Weather Pomorie the day after tomorrow
| 8 °C | 6 °C | 9 am | |
| 13 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 13 °C | 10 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 7 °C | 9 pm |
sunrise 6:04 am
sunset 8:09 pm
HOURLY
sunset 8:09 pm
Weather forecast Pomorie May 1, 2026
During the day morning light rain, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy, in the evening initially cloudy, later overcast. The highest temperature 13 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pomorie, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.3 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 91 % | 6 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 100% | |
| 1 AM
6 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1022 hPa | 88 % | 5 °C | 100 % | 0% | 18% | 100% | 100% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 7 °C 5 °C |
0.4 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1022 hPa | 91 % | 5 °C | 100 % | 0% | 16% | 100% | 100% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 6 °C 4 °C |
0.3 mm | 4.7 m/s17 km/h north |
1022 hPa | 90 % | 5 °C | 100 % | 0% | 20% | 100% | 100% | |
| 4 AM
9 PM
| light rain | 6 °C 4 °C |
0.2 mm | 5.0 m/s18 km/h north |
1022 hPa | 87 % | 4 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 100% | |
| 5 AM
10 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1022 hPa | 86 % | 4 °C | 100 % | 0% | 11% | 100% | 100% | |
| 6 AM
11 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1022 hPa | 85 % | 3 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1022 hPa | 83 % | 3 °C | 100 % | 0% | 17% | 100% | 98% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1022 hPa | 82 % | 4 °C | 100 % | 0% | 20% | 99% | 4% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1022 hPa | 75 % | 4 °C | 17 % | 0% | 5% | 14% | 4% | |
| 10 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1022 hPa | 65 % | 4 °C | 89 % | 0% | 0% | 89% | 0% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1022 hPa | 52 % | 2 °C | 99 % | 0% | 6% | 99% | 0% | |
| 12 PM
5 AM
| light rain | 13 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1022 hPa | 45 % | 1 °C | 96 % | 0% | 3% | 96% | 0% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1022 hPa | 44 % | 1 °C | 85 % | 0% | 3% | 85% | 0% | |
| 2 PM
7 AM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.1 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1022 hPa | 46 % | 1 °C | 71 % | 0% | 0% | 71% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h northeast |
1022 hPa | 45 % | 1 °C | 83 % | 0% | 1% | 83% | 0% | |
| 4 PM
9 AM
| cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1022 hPa | 48 % | 1 °C | 63 % | 0% | 25% | 61% | 0% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain showers | 12 °C 9 °C |
0.2 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1022 hPa | 53 % | 2 °C | 55 % | 0% | 11% | 52% | 0% | |
| 6 PM
11 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1022 hPa | 57 % | 2 °C | 73 % | 0% | 21% | 72% | 0% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1023 hPa | 62 % | 3 °C | 96 % | 0% | 13% | 96% | 0% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1023 hPa | 65 % | 3 °C | 95 % | 0% | 2% | 95% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1023 hPa | 68 % | 3 °C | 59 % | 0% | 7% | 58% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1022 hPa | 76 % | 1 °C | 35 % | 0% | 10% | 26% | 3% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.3 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1022 hPa | 66 % | 3 °C | 26 % | 0% | 0% | 26% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1022 hPa | 56 % | 3 °C | 23 % | 0% | 11% | 13% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1022 hPa | 66 % | 2 °C | 12 % | 0% | 2% | 12% | 0% | |
Pomorie, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.5500; 27.6500
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pomorie, Bulgaria. Weather forecast Pomorie.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pomorie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pomorie
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:04 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:32 am | 8:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 9:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:14 am | 9:59 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:11 pm | 05/01/2026 5:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |