Weather Pomorie today
| 16 °C | 14 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 14 °C | 13 °C | 5 pm | |
| 11 °C | 10 °C | 10 pm |
sunrise 6:06 am
sunset 8:07 pm
HOURLY
sunset 8:07 pm
Weather forecast Pomorie April 29, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later overcast. The highest temperature 16 °C. At night rain. The lowest temperature 7 °C. Total rainfall 1.7 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pomorie, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
9 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1019 hPa | 88 % | 5 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
| 5 AM
10 PM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1019 hPa | 90 % | 5 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 6 AM
11 PM
| clear | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1019 hPa | 91 % | 5 °C | 7 % | 0% | 7% | 5% | 0% | |
| 7 AM
12 AM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1019 hPa | 91 % | 6 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 8 AM
1 AM
| partly cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1020 hPa | 86 % | 7 °C | 13 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 9 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1020 hPa | 76 % | 7 °C | 19 % | 0% | 0% | 7% | 12% | |
| 10 AM
3 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1019 hPa | 67 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 11 AM
4 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1019 hPa | 60 % | 7 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 12 PM
5 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1019 hPa | 55 % | 6 °C | 13 % | 0% | 0% | 4% | 9% | |
| 1 PM
6 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1019 hPa | 56 % | 7 °C | 39 % | 0% | 0% | 37% | 3% | |
| 2 PM
7 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1019 hPa | 58 % | 7 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 5% | |
| 3 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1018 hPa | 60 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 18% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1018 hPa | 63 % | 8 °C | 89 % | 0% | 3% | 64% | 69% | |
| 5 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1018 hPa | 69 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 89% | |
| 6 PM
11 AM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1018 hPa | 75 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 70% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1018 hPa | 79 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 76% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1018 hPa | 83 % | 8 °C | 100 % | 0% | 2% | 43% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1019 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 26% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1019 hPa | 87 % | 8 °C | 100 % | 0% | 12% | 46% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1019 hPa | 87 % | 8 °C | 79 % | 0% | 6% | 32% | 68% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1019 hPa | 87 % | 8 °C | 98 % | 0% | 11% | 32% | 97% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1019 hPa | 87 % | 8 °C | 97 % | 0% | 30% | 51% | 92% | |
| 2 AM
7 PM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1019 hPa | 88 % | 8 °C | 81 % | 0% | 57% | 65% | 5% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1019 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 12% | |
| 4 AM
9 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1019 hPa | 86 % | 8 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 97% | |
| 5 AM
10 PM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.1 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1019 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 92% | 100% | 98% | |
| 6 AM
11 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.4 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1019 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 99% | |
| 7 AM
12 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.8 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1019 hPa | 85 % | 8 °C | 100 % | 0% | 89% | 100% | 69% | |
| 8 AM
1 AM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1020 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 96% | 100% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.1 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1020 hPa | 87 % | 9 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 97% | |
| 10 AM
3 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1020 hPa | 89 % | 9 °C | 100 % | 0% | 51% | 100% | 100% | |
| 11 AM
4 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east |
1020 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 49% | 96% | 97% | |
| 12 PM
5 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1020 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 62% | 97% | 99% | |
| 1 PM
6 AM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.2 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1020 hPa | 56 % | 4 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 2 PM
7 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1020 hPa | 80 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1020 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 90% | 69% | |
| 4 PM
9 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1020 hPa | 78 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 14% | |
| 5 PM
10 AM
| light rain | 11 °C 9 °C |
0.1 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1020 hPa | 73 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 50% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.7 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1020 hPa | 77 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.6 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1021 hPa | 84 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.6 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1021 hPa | 89 % | 7 °C | 100 % | 0% | 28% | 100% | 100% | |
| 9 PM
2 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.7 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1022 hPa | 89 % | 6 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 10 PM
3 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.6 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 92 % | 6 °C | 100 % | 0% | 38% | 100% | 100% | |
| 11 PM
4 PM
| rain | 8 °C 6 °C |
0.4 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 92 % | 6 °C | 100 % | 0% | 29% | 100% | 100% | |
Pomorie, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.5500; 27.6500
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Pomorie, Bulgaria. Weather forecast Pomorie.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pomorie is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pomorie
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pomorie
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:06 am | 8:07 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:06 pm | 14:00 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:35 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:59 am | 9:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:18 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5 pm | 04/29/2026 4:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |