Weather Mikhaylovo long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Mikhaylovo for ten days.
Thursday, Apr 30
11 / 4°C
| 15.0 mm | 12 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Mikhaylovo, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| heavy rain | 11 °C 10 °C |
1.3 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1018 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 96% | |
| 1 AM
6 PM
| heavy rain | 11 °C 11 °C |
1.1 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1018 hPa | 92 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 95% | |
| 2 AM
7 PM
| rain | 11 °C 11 °C |
0.8 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northwest |
1018 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 68% | |
| 3 AM
8 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.7 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1018 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 93% | |
| 4 AM
9 PM
| light rain | 10 °C 10 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1018 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 83% | |
| 5 AM
10 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
0.3 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1019 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 93% | |
| 6 AM
11 PM
| rain | 9 °C 8 °C |
0.4 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1019 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 79% | |
| 7 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1019 hPa | 94 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 8 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1020 hPa | 85 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 99% | |
| 9 AM
2 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.3 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1020 hPa | 78 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 10 AM
3 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.9 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1020 hPa | 77 % | 5 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 88% | |
| 11 AM
4 AM
| rain | 9 °C 7 °C |
0.8 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1020 hPa | 79 % | 5 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 11% | |
| 12 PM
5 AM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
1.9 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1021 hPa | 87 % | 6 °C | 100 % | 0% | 97% | 100% | 81% | |
| 1 PM
6 AM
| heavy rain | 8 °C 6 °C |
1.9 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1021 hPa | 88 % | 5 °C | 100 % | 0% | 98% | 100% | 100% | |
| 2 PM
7 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.2 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1022 hPa | 92 % | 5 °C | 100 % | 0% | 81% | 100% | 100% | |
| 3 PM
8 AM
| heavy rain | 6 °C 4 °C |
1.2 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1023 hPa | 94 % | 4 °C | 100 % | 0% | 58% | 100% | 100% | |
| 4 PM
9 AM
| heavy rain | 5 °C 3 °C |
1.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1023 hPa | 94 % | 4 °C | 100 % | 0% | 44% | 100% | 100% | |
| 5 PM
10 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.6 mm | 3.3 m/s12 km/h east |
1023 hPa | 91 % | 3 °C | 100 % | 0% | 47% | 100% | 100% | |
| 6 PM
11 AM
| rain | 5 °C 3 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1023 hPa | 88 % | 3 °C | 100 % | 0% | 46% | 100% | 100% | |
| 7 PM
12 PM
| light rain | 5 °C 3 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h east-northeast |
1023 hPa | 86 % | 3 °C | 100 % | 0% | 64% | 100% | 100% | |
| 8 PM
1 PM
| overcast | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1023 hPa | 85 % | 2 °C | 95 % | 0% | 53% | 89% | 25% | |
| 9 PM
2 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1023 hPa | 89 % | 3 °C | 70 % | 0% | 58% | 32% | 0% | |
| 10 PM
3 PM
| cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 88 % | 2 °C | 85 % | 0% | 85% | 0% | 0% | |
| 11 PM
4 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1024 hPa | 89 % | 2 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
5 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 89 % | 2 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 1 AM
6 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 89 % | 2 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 2 AM
7 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 88 % | 2 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 3 AM
8 PM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1024 hPa | 86 % | 1 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| overcast | 4 °C 2 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1025 hPa | 79 % | 0 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1023 hPa | 50 % | 0 °C | 48 % | 0% | 19% | 37% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1024 hPa | 70 % | 0 °C | 18 % | 0% | 1% | 17% | 0% | |
Mikhaylovo, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.6833; 23.1333
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mikhaylovo, Bulgaria. Weather forecast Mikhaylovo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mikhaylovo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mikhaylovo
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:23 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:03 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:52 am | 8:58 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:15 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:34 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 6:24 pm | 04/30/2026 5:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |