Weather Mikhaylovo long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Mikhaylovo for ten days.
Sunday, May 3
12 / 3°C
| 1.7 mm | 10 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Mikhaylovo, Bulgaria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| rain showers | 3 °C 1 °C |
1.2 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1020 hPa | 82 % | 0 °C | 71 % | 0% | 50% | 67% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.5 mm | 0.2 m/s1 km/h east |
1020 hPa | 77 % | 2 °C | 59 % | 0% | 40% | 43% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1018 hPa | 42 % | 0 °C | 15 % | 0% | 6% | 14% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1019 hPa | 68 % | 2 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1019 hPa | 79 % | 1 °C | 12 % | 0% | 9% | 5% | 0% | |
| 9 AM
2 AM
| light rain showers | 10 °C 9 °C |
0.9 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1018 hPa | 68 % | 4 °C | 8 % | 0% | 7% | 3% | 0% | |
| 3 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 15 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h northwest |
1015 hPa | 41 % | 3 °C | 32 % | 0% | 0% | 32% | 0% | |
| 9 PM
2 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 77 % | 7 °C | 23 % | 0% | 14% | 21% | 0% | |
Mikhaylovo, Bulgaria - information
State: BulgariaGPS coordinates: 42.6833; 23.1333
Time zone: Europe / Sofia
time difference in hours with time in US is +1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Mikhaylovo, Bulgaria. Weather forecast Mikhaylovo.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Mikhaylovo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Mikhaylovo
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:19 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:24 pm | 14:10 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:47 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:10 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:28 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:41 pm | 05/03/2026 6:43 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |