Weather Niterói long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Niterói for ten days.
Wednesday, May 20
21 / 20°C
| 6.2 mm | 8 km/h |
| 20 °C | 23 °C | 3 am | |
| 20 °C | 23 °C | 9 am | |
| 21 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 23 °C | 9 pm |
sunrise 6:20 am
sunset 5:17 pm
HOURLY
sunset 5:17 pm
|
|
|
|
Weather forecast Niterói, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| light rain | 20 °C 23 °C |
0.9 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1019 hPa | 91 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.4 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1021 hPa | 87 % | 17 °C | 100 % | 0% | 99% | 100% | 89% | |
| 3 PM
2 PM
| rain | 21 °C 23 °C |
1.5 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1019 hPa | 79 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 85% | |
| 9 PM
8 PM
| rain | 20 °C 23 °C |
3.4 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1022 hPa | 88 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 83% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
2 AM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
6.4 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1021 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 9 AM
8 AM
| rain | 20 °C 23 °C |
1.7 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1023 hPa | 91 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 0% | |
| 3 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h south |
1022 hPa | 69 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 0% | |
| 9 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1025 hPa | 79 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 33% | 53% | |
Niterói, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -22.8833; -43.1036
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Population: 456 456
Altitude: 44 m
The administrative part:
- Rio de Janeiro, Rio de Janeiro
- Niterói, Niterói
Something wrong, something missing?
Weather Niterói, Brazil. Weather forecast for Niterói.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Niterói is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 26.2 °C | 23.3 °C | 29.4 °C | |
| February | 26.5 °C | 23.5 °C | 30.2 °C | |
| March | 26.0 °C | 23.3 °C | 29.4 °C | |
| April | 24.5 °C | 21.9 °C | 27.8 °C | |
| May | 23.0 °C | 20.4 °C | 26.4 °C | |
| June | 21.5 °C | 18.7 °C | 25.2 °C | |
| July | 21.3 °C | 18.4 °C | 25.3 °C | |
| August | 21.8 °C | 18.9 °C | 25.6 °C | |
| September | 21.8 °C | 19.2 °C | 25.0 °C | |
| October | 22.8 °C | 20.2 °C | 26.0 °C | |
| November | 24.2 °C | 21.4 °C | 27.4 °C | |
| December | 25.2 °C | 22.4 °C | 28.6 °C |
Astronomical information Niterói
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:20 am | 5:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:48 am | 10:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:55 am | 5:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:29 am | 6:08 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:02 am | 6:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 10:22 am | 05/20/2026 9:20 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |