Weather Niterói long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Niterói for ten days.
Sunday, May 17
29 / 22°C
| 6.2 mm | 14 km/h |
| 23 °C | 28 °C | 9 am | |
| 28 °C | 32 °C | 12 pm | |
| 29 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 23 °C | 26 °C | 9 pm |
sunrise 6:18 am
sunset 5:18 pm
HOURLY
sunset 5:18 pm
|
|
|
|
Weather forecast Niterói, Brazil extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| cloudy | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 93 % | 21 °C | 45 % | 0% | 0% | 0% | 44% | |
| 1 AM
12 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1015 hPa | 93 % | 21 °C | 93 % | 0% | 7% | 0% | 92% | |
| 2 AM
1 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 95 % | 21 °C | 69 % | 0% | 10% | 0% | 66% | |
| 3 AM
2 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 96 % | 21 °C | 77 % | 0% | 32% | 0% | 65% | |
| 4 AM
3 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1014 hPa | 96 % | 21 °C | 88 % | 0% | 85% | 0% | 22% | |
| 5 AM
4 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1014 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 6% | 100% | 0% | 29% | |
| 6 AM
5 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1014 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 4% | 100% | 0% | 21% | |
| 7 AM
6 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-northeast |
1015 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 3% | 100% | 0% | 49% | |
| 8 AM
7 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1015 hPa | 93 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 66% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1016 hPa | 88 % | 21 °C | 100 % | 2% | 100% | 0% | 61% | |
| 10 AM
9 AM
| cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1015 hPa | 81 % | 21 °C | 71 % | 18% | 60% | 0% | 25% | |
| 11 AM
10 AM
| fog | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1014 hPa | 78 % | 22 °C | 60 % | 32% | 47% | 0% | 21% | |
| 12 PM
11 AM
| fog | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1013 hPa | 72 % | 22 °C | 53 % | 34% | 40% | 0% | 20% | |
| 1 PM
12 PM
| fog | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1012 hPa | 68 % | 22 °C | 47 % | 28% | 32% | 1% | 20% | |
| 2 PM
1 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1011 hPa | 67 % | 22 °C | 68 % | 21% | 25% | 2% | 56% | |
| 3 PM
2 PM
| cloudy | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1011 hPa | 69 % | 22 °C | 54 % | 14% | 17% | 1% | 43% | |
| 4 PM
3 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1011 hPa | 72 % | 23 °C | 80 % | 5% | 6% | 0% | 78% | |
| 5 PM
4 PM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1012 hPa | 77 % | 22 °C | 74 % | 0% | 3% | 2% | 73% | |
| 6 PM
5 PM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south-southeast |
1012 hPa | 81 % | 22 °C | 71 % | 0% | 1% | 6% | 69% | |
| 7 PM
6 PM
| light rain showers | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1013 hPa | 84 % | 23 °C | 92 % | 0% | 2% | 3% | 91% | |
| 8 PM
7 PM
| heavy rain | 25 °C 29 °C |
4.9 mm | 4.5 m/s16 km/h south |
1013 hPa | 85 % | 22 °C | 99 % | 0% | 5% | 26% | 99% | |
| 9 PM
8 PM
| rain showers | 23 °C 27 °C |
0.9 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 94 % | 21 °C | 79 % | 0% | 1% | 18% | 75% | |
| 10 PM
9 PM
| rain showers | 22 °C 26 °C |
0.3 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1015 hPa | 95 % | 21 °C | 70 % | 0% | 13% | 35% | 56% | |
| 11 PM
10 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northwest |
1014 hPa | 95 % | 21 °C | 64 % | 0% | 0% | 23% | 57% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
11 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1014 hPa | 95 % | 21 °C | 71 % | 0% | 0% | 4% | 70% | |
| 1 AM
12 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1013 hPa | 95 % | 21 °C | 81 % | 0% | 0% | 5% | 79% | |
| 2 AM
1 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1012 hPa | 94 % | 21 °C | 64 % | 0% | 0% | 6% | 61% | |
| 3 AM
2 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1012 hPa | 93 % | 20 °C | 85 % | 0% | 0% | 9% | 83% | |
| 9 AM
8 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1013 hPa | 71 % | 20 °C | 90 % | 0% | 0% | 3% | 89% | |
| 3 PM
2 PM
| rain | 25 °C 29 °C |
2.3 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1013 hPa | 83 % | 21 °C | 100 % | 0% | 57% | 89% | 99% | |
| 9 PM
8 PM
| light rain | 22 °C 25 °C |
0.9 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1016 hPa | 92 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 24% | 84% | |
Niterói, Brazil - information
State: BrazilGPS coordinates: -22.8833; -43.1036
Time zone: America / Sao Paulo
time difference in hours with time in US is -5 hours
Population: 456 456
Altitude: 44 m
The administrative part:
- Rio de Janeiro, Rio de Janeiro
- Niterói, Niterói
Something wrong, something missing?
Weather Niterói, Brazil. Weather forecast for Niterói.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Niterói is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | 26.2 °C | 23.3 °C | 29.4 °C | |
| February | 26.5 °C | 23.5 °C | 30.2 °C | |
| March | 26.0 °C | 23.3 °C | 29.4 °C | |
| April | 24.5 °C | 21.9 °C | 27.8 °C | |
| May | 23.0 °C | 20.4 °C | 26.4 °C | |
| June | 21.5 °C | 18.7 °C | 25.2 °C | |
| July | 21.3 °C | 18.4 °C | 25.3 °C | |
| August | 21.8 °C | 18.9 °C | 25.6 °C | |
| September | 21.8 °C | 19.2 °C | 25.0 °C | |
| October | 22.8 °C | 20.2 °C | 26.0 °C | |
| November | 24.2 °C | 21.4 °C | 27.4 °C | |
| December | 25.2 °C | 22.4 °C | 28.6 °C |
Astronomical information Niterói
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:18 am | 5:18 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:48 am | 10:59 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 5:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:27 am | 6:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 6:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 7:07 am | 05/17/2026 5:57 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |