Weather Plain long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Plain for ten days.
Monday, May 4
28 / 14°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 14 °C | 13 °C | 2 am | |
| 17 °C | 17 °C | 8 am | |
| 27 °C | 27 °C | 2 pm | |
| 24 °C | 25 °C | 8 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
|
|
|
|
Weather forecast Plain, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1011 hPa | 72 % | 8 °C | 70 % | 0% | 0% | 0% | 70% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1012 hPa | 65 % | 10 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 27 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1011 hPa | 35 % | 10 °C | 97 % | 0% | 0% | 10% | 97% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1009 hPa | 49 % | 12 °C | 86 % | 0% | 0% | 43% | 73% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1010 hPa | 74 % | 11 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 18 °C 19 °C |
0.7 mm | 0.3 m/s1 km/h west-southwest |
1011 hPa | 71 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 43% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 23 °C 25 °C |
2.9 mm | 0.1 m/s0 km/h west-southwest |
1009 hPa | 60 % | 15 °C | 89 % | 0% | 14% | 75% | 67% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1010 hPa | 87 % | 16 °C | 66 % | 0% | 0% | 24% | 54% | |
Plain, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8343; 13.0457
Time zone: Europe / Vienna
Population: 305
Altitude: 0 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Plain, Austria. Weather forecast Plain.
Plain - weather nearby - bigger cities
Plain - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Plain is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Plain
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:34 am | 10:36 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:51 pm | 05/04/2026 6:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |