Weather Plainberg today
| 10 °C | 7 °C | 9 am | |
| 13 °C | 10 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 10 °C | 8 °C | 9 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
Weather forecast Plainberg April 29, 2026
During the day morning overcast, in the afternoon clear. The highest temperature 16 °C. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Plainberg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1018 hPa | 68 % | 3 °C | 100 % | 0% | 1% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1019 hPa | 69 % | 3 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 99% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1019 hPa | 70 % | 3 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 96% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1020 hPa | 72 % | 2 °C | 100 % | 0% | 3% | 97% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1020 hPa | 68 % | 2 °C | 100 % | 0% | 1% | 93% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h north-northeast |
1021 hPa | 59 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 94% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1021 hPa | 55 % | 1 °C | 100 % | 0% | 1% | 93% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north-northeast |
1021 hPa | 52 % | 1 °C | 100 % | 0% | 3% | 76% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1021 hPa | 50 % | 1 °C | 100 % | 0% | 3% | 41% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1021 hPa | 47 % | 2 °C | 100 % | 0% | 7% | 14% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1021 hPa | 43 % | 2 °C | 100 % | 0% | 18% | 7% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1020 hPa | 40 % | 2 °C | 27 % | 0% | 26% | 11% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1020 hPa | 38 % | 2 °C | 20 % | 0% | 19% | 11% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h northeast |
1020 hPa | 37 % | 1 °C | 9 % | 0% | 9% | 3% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1020 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1021 hPa | 37 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1021 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1023 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1024 hPa | 49 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1024 hPa | 51 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1026 hPa | 45 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1027 hPa | 47 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1027 hPa | 49 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1027 hPa | 55 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1028 hPa | 58 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1028 hPa | 60 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1028 hPa | 63 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1029 hPa | 63 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1029 hPa | 55 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1029 hPa | 50 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1029 hPa | 44 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northeast |
1028 hPa | 39 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1028 hPa | 33 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1027 hPa | 30 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1027 hPa | 29 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h northeast |
1026 hPa | 27 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h northeast |
1026 hPa | 26 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h east-northeast |
1026 hPa | 25 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1026 hPa | 25 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h northeast |
1026 hPa | 27 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1027 hPa | 33 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1027 hPa | 39 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1028 hPa | 43 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1028 hPa | 46 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Plainberg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8375; 13.0444
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Plainberg, Austria. Weather forecast Plainberg.
Plainberg - weather nearby - bigger cities
Plainberg - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Plainberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Plainberg
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Plainberg
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:05 pm | 14:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:36 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 10:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:04 pm | 04/29/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |