Weather Pirkfeld week
Weather forecast for Pirkfeld for this and next week.
Tuesday, May 19
18 / 10°C
| 2.4 mm | 10 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 2 am | |
| 11 °C | 10 °C | 8 am | |
| 18 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:23 am
sunset 8:35 pm
HOURLY
sunset 8:35 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pirkfeld, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| rain | 10 °C 9 °C |
1.9 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1016 hPa | 88 % | 7 °C | 93 % | 0% | 29% | 38% | 87% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1019 hPa | 95 % | 9 °C | 84 % | 0% | 32% | 68% | 35% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1017 hPa | 51 % | 7 °C | 61 % | 0% | 8% | 47% | 25% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1018 hPa | 70 % | 9 °C | 37 % | 0% | 20% | 24% | 7% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1021 hPa | 90 % | 8 °C | 18 % | 0% | 7% | 5% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1024 hPa | 84 % | 9 °C | 34 % | 0% | 13% | 9% | 21% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1021 hPa | 45 % | 8 °C | 89 % | 0% | 0% | 83% | 71% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east |
1022 hPa | 77 % | 11 °C | 8 % | 0% | 0% | 4% | 3% | |
Pirkfeld, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 46.7533; 14.4142
Time zone: Europe / Vienna
Population: 8
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Carinthia, Klagenfurt
- Sankt Veit an der Glan District, Sankt Veit an der Glan
Something wrong, something missing?
Weather Pirkfeld, Austria. Weather forecast Pirkfeld.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pirkfeld is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pirkfeld
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 8:35 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:58 pm | 15:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 9:12 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:59 am | 9:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:01 am | 10:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 7:08 am | 05/20/2026 12:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |