Weather Pirkfeld week
Weather forecast for Pirkfeld for this and next week.
Friday, May 15
8 / 7°C
| 4.8 mm | 5 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pirkfeld, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 9 PM
3 PM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
3.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1002 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 8 °C 7 °C |
1.5 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1002 hPa | 96 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 99% | 94% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 7 °C 6 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 96% | |
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 93% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 100 % | 0% | 98% | 91% | 92% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west-southwest |
1002 hPa | 96 % | 6 °C | 99 % | 0% | 80% | 93% | 90% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1002 hPa | 97 % | 5 °C | 96 % | 0% | 57% | 92% | 53% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1002 hPa | 97 % | 5 °C | 99 % | 0% | 43% | 94% | 89% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1002 hPa | 96 % | 5 °C | 100 % | 0% | 27% | 96% | 98% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1002 hPa | 95 % | 5 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1002 hPa | 95 % | 6 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1002 hPa | 93 % | 6 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1003 hPa | 92 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1003 hPa | 86 % | 7 °C | 100 % | 0% | 9% | 100% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southwest |
1003 hPa | 80 % | 6 °C | 100 % | 0% | 8% | 100% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1003 hPa | 73 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1003 hPa | 60 % | 5 °C | 100 % | 0% | 12% | 99% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1002 hPa | 44 % | 1 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1002 hPa | 42 % | 1 °C | 100 % | 0% | 4% | 97% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north |
1003 hPa | 42 % | 1 °C | 99 % | 0% | 4% | 88% | 93% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north |
1003 hPa | 42 % | 1 °C | 97 % | 0% | 9% | 82% | 89% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1004 hPa | 42 % | 1 °C | 93 % | 0% | 9% | 59% | 88% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1005 hPa | 51 % | 3 °C | 93 % | 0% | 6% | 56% | 89% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1006 hPa | 60 % | 3 °C | 94 % | 0% | 3% | 39% | 93% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1007 hPa | 61 % | 2 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1009 hPa | 63 % | 2 °C | 75 % | 0% | 3% | 2% | 75% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southeast |
1010 hPa | 65 % | 1 °C | 46 % | 0% | 11% | 2% | 39% | |
Pirkfeld, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 46.7533; 14.4142
Time zone: Europe / Vienna
Population: 8
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Carinthia, Klagenfurt
- Sankt Veit an der Glan District, Sankt Veit an der Glan
Something wrong, something missing?
Weather Pirkfeld, Austria. Weather forecast Pirkfeld.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pirkfeld is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pirkfeld
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:27 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:58 pm | 15:02 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 9:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 9:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:10 am | 10:48 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:09 am | 05/15/2026 7:13 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |