Weather Pichl am See today
Weather forecast Pichl am See April 28, 2026
During the day overcast, in the evening rain showers. The highest temperature 14 °C. Total rainfall 1.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 6 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Pichl am See, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southwest |
1017 hPa | 73 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 78% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 0.1 m/s0 km/h west |
1015 hPa | 73 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 97% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1015 hPa | 50 % | 3 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 4% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 9 °C 7 °C |
1.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 5 °C | 85 % | 0% | 53% | 65% | 24% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 6 °C 5 °C |
0.1 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1018 hPa | 95 % | 5 °C | 99 % | 0% | 98% | 50% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 6 °C |
0.1 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1018 hPa | 93 % | 5 °C | 71 % | 0% | 71% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 51 % | 1 °C | 100 % | 0% | 46% | 56% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1017 hPa | 54 % | 0 °C | 100 % | 0% | 52% | 100% | 88% | |
Pichl am See, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8167; 13.4000
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Pichl am See, Austria. Weather forecast Pichl am See.
Pichl am See - weather nearby - bigger cities
Pichl am See - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pichl am See is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Pichl am See
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Pichl am See
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:03 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:18 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:37 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:48 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:52 pm | 04/28/2026 4:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |