Weather Plomberg today
| 19 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 3 pm | |
| 19 °C | 17 °C | 5 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 10 pm |
sunrise 5:53 am
sunset 8:15 pm
HOURLY
sunset 8:15 pm
Weather forecast Plomberg April 28, 2026
During the day morning cloudy, in the afternoon overcast. The highest temperature 20 °C. At night overcast. The lowest temperature 6 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Plomberg, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1017 hPa | 73 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 5% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 71 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 64 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1017 hPa | 51 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h north-northwest |
1016 hPa | 48 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northwest |
1016 hPa | 47 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1016 hPa | 43 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1015 hPa | 40 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north |
1015 hPa | 38 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1015 hPa | 38 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1015 hPa | 38 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 41 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1015 hPa | 43 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 60% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 47 % | 6 °C | 100 % | 0% | 8% | 75% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1015 hPa | 55 % | 6 °C | 100 % | 0% | 1% | 89% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1016 hPa | 59 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 90% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 61 % | 6 °C | 100 % | 0% | 5% | 96% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1017 hPa | 65 % | 6 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1017 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1018 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 6 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1018 hPa | 74 % | 6 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1018 hPa | 74 % | 5 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1018 hPa | 75 % | 5 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north |
1019 hPa | 75 % | 4 °C | 100 % | 0% | 10% | 99% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1020 hPa | 77 % | 5 °C | 100 % | 0% | 3% | 99% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 63 % | 3 °C | 100 % | 0% | 8% | 96% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 59 % | 2 °C | 100 % | 0% | 18% | 92% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1021 hPa | 55 % | 2 °C | 100 % | 0% | 5% | 42% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north |
1021 hPa | 51 % | 2 °C | 96 % | 0% | 8% | 9% | 96% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1020 hPa | 47 % | 3 °C | 5 % | 0% | 5% | 3% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1019 hPa | 44 % | 4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1019 hPa | 41 % | 3 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1019 hPa | 37 % | 2 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1019 hPa | 35 % | 1 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h northeast |
1019 hPa | 34 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1020 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1020 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1021 hPa | 40 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1022 hPa | 46 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1023 hPa | 47 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1024 hPa | 51 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Plomberg, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8149; 13.3653
Time zone: Europe / Vienna
Something wrong, something missing?
Weather Plomberg, Austria. Weather forecast Plomberg.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Plomberg is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Plomberg
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Plomberg
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:53 am | 8:15 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:19 am | 8:50 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:37 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:49 am | 10:20 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:52 pm | 04/28/2026 4:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |