Weather Ötscher long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ötscher for ten days.
Saturday, May 23
12 / 2°C
| 0.0 mm | 12 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Ötscher, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/23/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1030 hPa | 82 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northeast |
1031 hPa | 69 % | 1 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1029 hPa | 52 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northwest |
1028 hPa | 73 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/24/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1028 hPa | 83 % | 1 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 4% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1027 hPa | 74 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1025 hPa | 54 % | 7 °C | 16 % | 0% | 6% | 12% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1023 hPa | 71 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Ötscher, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8619; 15.2025
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 1856 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Politischer Bezirk Scheibbs, Weinzierl, Lower Austria
Something wrong, something missing?
Weather Ötscher, Austria. Weather forecast Ötscher.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ötscher is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ötscher
data are always in the local timeSun and light
May 23, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:11 am | 8:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 15:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:32 am | 9:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:43 am | 10:09 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:36 am | 11:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/23/2026 12:21 pm | 05/24/2026 2:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |