Weather Ötscher long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Ötscher for ten days.
Tuesday, May 19
9 / 0°C
| 1.9 mm | 10 km/h |
|
|
|
|
Weather forecast Ötscher, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/19/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west |
1018 hPa | 88 % | 0 °C | 93 % | 0% | 0% | 46% | 88% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.4 mm | 3.6 m/s13 km/h west |
1020 hPa | 83 % | 0 °C | 100 % | 0% | 100% | 29% | 14% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 8 °C 6 °C |
1.5 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1019 hPa | 65 % | 1 °C | 50 % | 0% | 25% | 34% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1019 hPa | 88 % | 3 °C | 24 % | 0% | 15% | 14% | 1% | |
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1021 hPa | 87 % | 0 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 6 °C 4 °C |
0.9 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1023 hPa | 75 % | 1 °C | 17 % | 0% | 16% | 3% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1024 hPa | 61 % | 2 °C | 95 % | 0% | 12% | 69% | 92% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1024 hPa | 78 % | 1 °C | 81 % | 0% | 17% | 39% | 64% | |
Ötscher, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.8619; 15.2025
Time zone: Europe / Vienna
Altitude: 1856 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Politischer Bezirk Scheibbs, Weinzierl, Lower Austria
Something wrong, something missing?
Weather Ötscher, Austria. Weather forecast Ötscher.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ötscher is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ötscher
data are always in the local timeSun and light
May 19, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:15 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 15:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:37 am | 9:14 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:49 am | 10:03 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:46 am | 11:07 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/19/2026 6:58 am | 05/20/2026 12:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |