Weather Obergoritschach weekend
Weather forecast for Obergoritschach for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning clear, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear.
Friday, May 1
21 / 7°C
| 0.0 mm | 7 km/h |
| 8 °C | 6 °C | 2 am | |
| 10 °C | 9 °C | 8 am | |
| 20 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 16 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:49 am
sunset 8:13 pm
HOURLY
sunset 8:13 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Obergoritschach, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southwest |
1029 hPa | 69 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1030 hPa | 54 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1026 hPa | 30 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1024 hPa | 53 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1026 hPa | 88 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1026 hPa | 62 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 25 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1019 hPa | 34 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1017 hPa | 54 % | 10 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Obergoritschach, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 46.5682; 14.0124
Time zone: Europe / Vienna
Population: 46
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Carinthia, Klagenfurt
- Politischer Bezirk Villach Land, Velden am Wörthersee
Something wrong, something missing?
Weather Obergoritschach, Austria. Weather forecast Obergoritschach.
Obergoritschach - weather nearby - bigger cities
Obergoritschach - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Obergoritschach is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Obergoritschach
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 10:16 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:17 pm | 05/01/2026 5:14 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |