Weather Obergoritschach today
Weather forecast Obergoritschach April 28, 2026
During the day overcast, in the afternoon rain. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 2.3 mm. At night light rain. The lowest temperature 12 °C. Total rainfall 0.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Obergoritschach, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1017 hPa | 83 % | 10 °C | 97 % | 0% | 0% | 28% | 96% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1017 hPa | 84 % | 10 °C | 89 % | 0% | 0% | 27% | 86% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1017 hPa | 85 % | 9 °C | 82 % | 0% | 0% | 25% | 78% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 0.4 m/s1 km/h west-northwest |
1017 hPa | 81 % | 10 °C | 99 % | 0% | 13% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 23 °C 23 °C |
1.9 mm | 0.9 m/s3 km/h east-northeast |
1014 hPa | 45 % | 10 °C | 100 % | 0% | 17% | 96% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 93 % | 15 °C | 100 % | 0% | 9% | 97% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain | 14 °C 15 °C |
0.8 mm | 0.4 m/s1 km/h west-southwest |
1018 hPa | 97 % | 13 °C | 100 % | 0% | 23% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1020 hPa | 91 % | 12 °C | 82 % | 0% | 76% | 46% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1018 hPa | 39 % | 5 °C | 50 % | 0% | 21% | 38% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1020 hPa | 55 % | 6 °C | 45 % | 0% | 23% | 35% | 0% | |
Obergoritschach, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 46.5682; 14.0124
Time zone: Europe / Vienna
Population: 46
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Carinthia, Klagenfurt
- Politischer Bezirk Villach Land, Velden am Wörthersee
Something wrong, something missing?
Weather Obergoritschach, Austria. Weather forecast Obergoritschach.
Obergoritschach - weather nearby - bigger cities
Obergoritschach - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Obergoritschach is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Obergoritschach
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Obergoritschach
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:15 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:20 am | 8:43 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:40 am | 9:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:54 am | 10:10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:50 pm | 04/28/2026 4:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |