Weather Maisdorf tomorrow
| 8 °C | 5 °C | 9 am | |
| 11 °C | 8 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 12 °C | 3 pm | |
| 9 °C | 6 °C | 9 pm |
sunrise 5:48 am
sunset 8:14 pm
HOURLY
sunset 8:14 pm
Weather forecast Maisdorf April 29, 2026
During the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 15 °C. At night clear. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Maisdorf, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east-northeast |
1018 hPa | 57 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 17% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1019 hPa | 53 % | 1 °C | 100 % | 0% | 1% | 23% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 50 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 33% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 50 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 37% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1020 hPa | 51 % | -1 °C | 100 % | 0% | 1% | 22% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 51 % | -1 °C | 100 % | 0% | 3% | 10% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 51 % | -2 °C | 100 % | 0% | 7% | 7% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1022 hPa | 52 % | -2 °C | 100 % | 0% | 3% | 5% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 50 % | -2 °C | 100 % | 0% | 1% | 3% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 47 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 45 % | -2 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 44 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1022 hPa | 40 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 37 % | -1 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1021 hPa | 36 % | 0 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 26% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east-northeast |
1021 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1021 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 33 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1021 hPa | 33 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1021 hPa | 36 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1022 hPa | 37 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1023 hPa | 37 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1024 hPa | 42 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1027 hPa | 40 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 2 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h east |
1028 hPa | 37 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h east |
1029 hPa | 35 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east |
1029 hPa | 37 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1029 hPa | 39 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h east |
1029 hPa | 41 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1030 hPa | 43 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1030 hPa | 46 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1030 hPa | 50 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1030 hPa | 48 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1030 hPa | 43 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1030 hPa | 39 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1030 hPa | 36 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east-northeast |
1029 hPa | 32 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1029 hPa | 29 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1028 hPa | 26 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1028 hPa | 26 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1027 hPa | 25 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1027 hPa | 26 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1026 hPa | 29 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1026 hPa | 36 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1027 hPa | 40 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1027 hPa | 41 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1028 hPa | 41 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1028 hPa | 42 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Maisdorf, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9640; 14.0812
Time zone: Europe / Vienna
Population: 136
Altitude: 510 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Maisdorf, Austria. Weather forecast Maisdorf.
Maisdorf - weather nearby - bigger cities
Maisdorf - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Maisdorf is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Maisdorf
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:48 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:25 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:49 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 9:31 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5 pm | 04/29/2026 4:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |