Weather Haselböckau long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Haselböckau for ten days.
Wednesday, May 6
21 / 12°C
| 2.6 mm | 8 km/h |
| 12 °C | 13 °C | 2 am | |
| 15 °C | 16 °C | 8 am | |
| 21 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:23 pm
HOURLY
sunset 8:23 pm
|
|
|
|
Weather forecast Haselböckau, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1011 hPa | 93 % | 11 °C | 100 % | 0% | 14% | 21% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1012 hPa | 83 % | 12 °C | 100 % | 0% | 99% | 30% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 21 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1010 hPa | 57 % | 12 °C | 100 % | 0% | 6% | 52% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 18 °C 19 °C |
2.2 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1009 hPa | 77 % | 14 °C | 100 % | 0% | 4% | 98% | 100% | |
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| light rain showers | 12 °C 12 °C |
0.6 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1011 hPa | 98 % | 12 °C | 84 % | 0% | 5% | 72% | 65% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1013 hPa | 82 % | 11 °C | 100 % | 0% | 23% | 78% | 100% | |
Haselböckau, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9464; 14.0990
Time zone: Europe / Vienna
Population: 189
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Haselböckau, Austria. Weather forecast Haselböckau.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Haselböckau is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Haselböckau
data are always in the local timeSun and light
May 6, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:23 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:46 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 9 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:17 am | 9:44 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:24 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/06/2026 12:40 am | 05/06/2026 8:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |