Weather Haselböckau weekend
Weather forecast for Haselböckau for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning clear, in the afternoon cloudy, in the evening overcast.
Friday, May 1
17 / 4°C
| 0.0 mm | 18 km/h |
| 4 °C | 1 °C | 2 am | |
| 7 °C | 5 °C | 8 am | |
| 17 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 14 °C | 11 °C | 8 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:16 pm
HOURLY
sunset 8:16 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Haselböckau, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1028 hPa | 44 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1029 hPa | 49 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1028 hPa | 52 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1029 hPa | 55 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1026 hPa | 36 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1024 hPa | 44 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1023 hPa | 69 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1023 hPa | 72 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northeast |
1019 hPa | 31 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east |
1016 hPa | 44 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Haselböckau, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9464; 14.0990
Time zone: Europe / Vienna
Population: 189
Altitude: 0 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Haselböckau, Austria. Weather forecast Haselböckau.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Haselböckau is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Haselböckau
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:16 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:10 am | 8:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:27 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:37 am | 10:26 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:20 pm | 05/01/2026 5:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |