Weather Frauendorf an der Au weekend
Weather forecast for Frauendorf an der Au for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday during the day clear.
Friday, May 1
19 / 3°C
| 0.0 mm | 11 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Frauendorf an der Au, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1029 hPa | 57 % | -1 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 12% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1029 hPa | 59 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1029 hPa | 66 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-southwest |
1029 hPa | 71 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1029 hPa | 72 % | 0 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1029 hPa | 74 % | 0 °C | 5 % | 0% | 0% | 5% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-southwest |
1029 hPa | 71 % | -1 °C | 68 % | 0% | 0% | 68% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1030 hPa | 66 % | 0 °C | 44 % | 0% | 0% | 44% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1030 hPa | 56 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| partly cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1030 hPa | 47 % | 0 °C | 34 % | 0% | 0% | 34% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-northwest |
1030 hPa | 40 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1030 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northwest |
1029 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northwest |
1028 hPa | 34 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1028 hPa | 32 % | 1 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1027 hPa | 32 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1026 hPa | 31 % | 1 °C | 99 % | 0% | 0% | 99% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1026 hPa | 32 % | 1 °C | 75 % | 0% | 0% | 75% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1025 hPa | 32 % | 1 °C | 49 % | 0% | 0% | 49% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1025 hPa | 50 % | 6 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1025 hPa | 46 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1026 hPa | 65 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h west-southwest |
1025 hPa | 62 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1022 hPa | 28 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h southeast |
1019 hPa | 36 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Frauendorf an der Au, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.3833; 15.9167
Time zone: Europe / Vienna
Population: 175
Altitude: 181 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Politischer Bezirk Tulln, Tulln
Something wrong, something missing?
Weather Frauendorf an der Au, Austria. Weather forecast Frauendorf an der Au.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Frauendorf an der Au is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Frauendorf an der Au
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:01 am | 8:46 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:26 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:13 pm | 05/01/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |