Weather Frauendorf an der Au long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Frauendorf an der Au for ten days.
Monday, May 4
22 / 13°C
| 0.9 mm | 14 km/h |
| 13 °C | 12 °C | 2 am | |
| 14 °C | 12 °C | 8 am | |
| 22 °C | 21 °C | 2 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:32 am
sunset 8:14 pm
HOURLY
sunset 8:14 pm
|
|
|
|
Weather forecast Frauendorf an der Au, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1011 hPa | 63 % | 6 °C | 35 % | 0% | 0% | 0% | 35% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 14 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.9 m/s10 km/h west |
1012 hPa | 68 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.5 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1012 hPa | 48 % | 10 °C | 97 % | 0% | 21% | 28% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1011 hPa | 68 % | 11 °C | 25 % | 0% | 0% | 7% | 17% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west-southwest |
1012 hPa | 79 % | 9 °C | 80 % | 0% | 0% | 0% | 80% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.1 mm | 2.4 m/s9 km/h west |
1013 hPa | 73 % | 9 °C | 16 % | 0% | 0% | 14% | 2% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1011 hPa | 44 % | 9 °C | 46 % | 0% | 1% | 18% | 32% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1011 hPa | 59 % | 9 °C | 94 % | 0% | 0% | 3% | 94% | |
Frauendorf an der Au, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 48.3833; 15.9167
Time zone: Europe / Vienna
Population: 175
Altitude: 181 m
The administrative part:
- Lower Austria, Sankt Pölten
- Politischer Bezirk Tulln, Tulln
Something wrong, something missing?
Weather Frauendorf an der Au, Austria. Weather forecast Frauendorf an der Au.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Frauendorf an der Au is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Frauendorf an der Au
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:32 am | 8:14 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:42 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:55 am | 8:51 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:11 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 10:29 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:42 pm | 05/04/2026 6:21 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |