Weather Etzelsdorf, Upper Austria long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Etzelsdorf, Upper Austria for ten days.
Tuesday, Apr 28
17 / 11°C
| 0.0 mm | 17 km/h |
| 17 °C | 15 °C | 5 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 7 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 11 pm |
sunrise 5:50 am
sunset 8:12 pm
HOURLY
sunset 8:12 pm
|
|
|
|
Weather forecast Etzelsdorf, Upper Austria, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1016 hPa | 46 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 41% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1016 hPa | 48 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1016 hPa | 52 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 9% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1017 hPa | 54 % | 4 °C | 100 % | 0% | 14% | 19% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 53 % | 3 °C | 100 % | 0% | 23% | 28% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1018 hPa | 56 % | 3 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1018 hPa | 62 % | 3 °C | 100 % | 0% | 2% | 3% | 100% | |
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 65 % | 3 °C | 100 % | 0% | 8% | 14% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1019 hPa | 63 % | 2 °C | 100 % | 0% | 4% | 42% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1019 hPa | 64 % | 2 °C | 100 % | 0% | 3% | 62% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1019 hPa | 66 % | 2 °C | 100 % | 0% | 1% | 65% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1020 hPa | 66 % | 1 °C | 100 % | 0% | 1% | 46% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 66 % | 0 °C | 100 % | 0% | 4% | 15% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 67 % | 0 °C | 100 % | 0% | 16% | 28% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 68 % | 0 °C | 100 % | 0% | 10% | 11% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1022 hPa | 62 % | 0 °C | 99 % | 0% | 7% | 12% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 57 % | 0 °C | 99 % | 0% | 8% | 3% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h east-northeast |
1022 hPa | 54 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1022 hPa | 51 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1022 hPa | 46 % | 1 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east-northeast |
1021 hPa | 43 % | 1 °C | 99 % | 0% | 3% | 0% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 1 °C | 87 % | 0% | 3% | 0% | 86% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1021 hPa | 42 % | 2 °C | 10 % | 0% | 1% | 0% | 8% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 41 % | 2 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1020 hPa | 39 % | 1 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1021 hPa | 38 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1021 hPa | 41 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1022 hPa | 42 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-southeast |
1024 hPa | 43 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1024 hPa | 50 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 3 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1027 hPa | 49 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Etzelsdorf, Upper Austria, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9447; 14.0478
Time zone: Europe / Vienna
Population: 332
Altitude: 594 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Etzelsdorf, Upper Austria, Austria. Weather forecast Etzelsdorf, Upper Austria.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Etzelsdorf, Upper Austria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Etzelsdorf, Upper Austria
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:50 am | 8:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:47 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 9:29 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:45 am | 10:19 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:49 pm | 04/28/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |