Weather Etzelsdorf, Upper Austria long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Etzelsdorf, Upper Austria for ten days.
Sunday, May 3
23 / 8°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 8 °C | 7 °C | 2 am | |
| 15 °C | 14 °C | 8 am | |
| 23 °C | 22 °C | 2 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 8 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:19 pm
HOURLY
sunset 8:19 pm
|
|
|
|
Weather forecast Etzelsdorf, Upper Austria, Austria extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1016 hPa | 83 % | 5 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h south |
1016 hPa | 58 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 40 % | 8 °C | 66 % | 0% | 0% | 11% | 62% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1011 hPa | 48 % | 7 °C | 94 % | 0% | 0% | 2% | 93% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1011 hPa | 76 % | 5 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1011 hPa | 63 % | 8 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h northwest |
1011 hPa | 38 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1009 hPa | 58 % | 11 °C | 68 % | 0% | 0% | 6% | 66% | |
Etzelsdorf, Upper Austria, Austria - information
State: AustriaGPS coordinates: 47.9447; 14.0478
Time zone: Europe / Vienna
Population: 332
Altitude: 594 m
The administrative part:
- Upper Austria, Linz
- Politischer Bezirk Kirchdorf an der Krems, Kirchdorf an der Krems
Something wrong, something missing?
Weather Etzelsdorf, Upper Austria, Austria. Weather forecast Etzelsdorf, Upper Austria.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Etzelsdorf, Upper Austria is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Etzelsdorf, Upper Austria
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:19 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1 pm | 14:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:06 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:23 am | 9:39 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 10:31 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:41 pm | 05/03/2026 5:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |