Weather Jamestown, Arkansas weekend
Weather forecast for Jamestown, Arkansas for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon overcast, in the afternoon clear. Sunday during the day morning overcast, later morning cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening clear.
Friday, May 1
19 / 9°C
| 0.1 mm | 10 km/h |
| 11 °C | 11 °C | 1 am | |
| 9 °C | 8 °C | 7 am | |
| 19 °C | 19 °C | 1 pm | |
| 17 °C | 16 °C | 7 pm |
sunrise 6:21 am
sunset 8:00 pm
HOURLY
sunset 8:00 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jamestown, Arkansas, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north |
1017 hPa | 90 % | 9 °C | 59 % | 0% | 0% | 0% | 59% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 9 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h northwest |
1017 hPa | 98 % | 8 °C | 96 % | 0% | 96% | 0% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1017 hPa | 56 % | 10 °C | 96 % | 0% | 37% | 33% | 93% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north |
1015 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 14% | 10% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1019 hPa | 57 % | 3 °C | 100 % | 0% | 31% | 80% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-northeast |
1020 hPa | 70 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1020 hPa | 49 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h northeast |
1016 hPa | 56 % | 9 °C | 8 % | 0% | 0% | 6% | 2% | |
Jamestown, Arkansas, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.4420; -93.4627
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Jamestown, Arkansas, Arkansas, USA. Weather forecast Jamestown, Arkansas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jamestown, Arkansas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Jamestown, Arkansas
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:21 am | 8 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:10 pm | 13:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:54 am | 8:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:22 am | 9 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:47 am | 9:35 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:22 pm | 05/01/2026 5:58 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |