Weather Jamestown, Arkansas tomorrow
| 15 °C | 15 °C | 9 am | |
| 20 °C | 21 °C | 12 pm | |
| 23 °C | 23 °C | 3 pm | |
| 17 °C | 17 °C | 9 pm |
sunrise 6:24 am
sunset 7:58 pm
HOURLY
sunset 7:58 pm
Weather forecast Jamestown, Arkansas April 29, 2026
From morning untill noon partly cloudy, in the afternoon cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 23 °C. At night cloudy. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Jamestown, Arkansas, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northwest |
1012 hPa | 95 % | 18 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1013 hPa | 89 % | 15 °C | 50 % | 0% | 50% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north |
1013 hPa | 87 % | 14 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 88 % | 13 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
| 4 AM
5 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1013 hPa | 88 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
6 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1014 hPa | 87 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
7 AM
| clear | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north-northwest |
1015 hPa | 89 % | 11 °C | 12 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northwest |
1016 hPa | 90 % | 11 °C | 19 % | 0% | 3% | 0% | 16% | |
| 8 AM
9 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1017 hPa | 83 % | 11 °C | 22 % | 0% | 2% | 0% | 20% | |
| 9 AM
10 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1017 hPa | 79 % | 11 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 10 AM
11 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north |
1017 hPa | 73 % | 12 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1017 hPa | 67 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 12 PM
1 PM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1017 hPa | 63 % | 12 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northeast |
1016 hPa | 59 % | 13 °C | 73 % | 0% | 0% | 0% | 73% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 56 % | 12 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 3 PM
4 PM
| partly cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1014 hPa | 53 % | 12 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1014 hPa | 52 % | 12 °C | 46 % | 0% | 4% | 0% | 44% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1013 hPa | 51 % | 12 °C | 72 % | 0% | 8% | 0% | 70% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1013 hPa | 54 % | 11 °C | 21 % | 0% | 8% | 0% | 14% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 64 % | 13 °C | 79 % | 0% | 7% | 22% | 72% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1014 hPa | 69 % | 12 °C | 94 % | 0% | 0% | 93% | 24% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 71 % | 12 °C | 95 % | 0% | 0% | 95% | 0% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1016 hPa | 67 % | 10 °C | 99 % | 0% | 0% | 57% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1016 hPa | 66 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 75% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 68 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 7% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 68 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1016 hPa | 68 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 5% | 99% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1016 hPa | 69 % | 7 °C | 97 % | 0% | 0% | 3% | 96% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1016 hPa | 72 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1016 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 70 % | 6 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-northeast |
1017 hPa | 72 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1018 hPa | 56 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 64 % | 10 °C | 48 % | 0% | 0% | 48% | 0% | |
Jamestown, Arkansas, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 35.4420; -93.4627
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Jamestown, Arkansas, Arkansas, USA. Weather forecast Jamestown, Arkansas.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Jamestown, Arkansas is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Jamestown, Arkansas
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:24 am | 7:58 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:11 pm | 13:34 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:56 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:24 am | 8:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:50 am | 9:32 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:22 pm | 04/29/2026 5:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |