Weather Horatio today
Weather forecast Horatio April 28, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon heavy rain. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 30.5 mm. At night light rain. The lowest temperature 20 °C. Total rainfall 0.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Horatio, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h south-southwest |
1009 hPa | 82 % | 22 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 13% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 94 % | 21 °C | 60 % | 0% | 59% | 0% | 2% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 27 °C 31 °C |
20.2 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1012 hPa | 76 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 23 °C 28 °C |
10.1 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1008 hPa | 99 % | 22 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| light rain | 21 °C 25 °C |
0.5 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1012 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 0% | 81% | 35% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 20 °C 23 °C |
1.6 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1012 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 75% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 21 °C 24 °C |
0.5 mm | 3.8 m/s14 km/h northeast |
1014 hPa | 92 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 85% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1013 hPa | 85 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 99% | |
Horatio, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 33.9385; -94.3572
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 1 058
Altitude: 127 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Sevier County, De Queen
Something wrong, something missing?
Weather Horatio, Arkansas, USA. Weather forecast Horatio.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Horatio is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Horatio
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Horatio
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:31 am | 7:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:04 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:33 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5 am | 9:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:26 pm | 04/28/2026 4:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |