Weather De Queen today
| 25 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 24 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 23 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 24 °C | 10 pm |
sunrise 6:30 am
sunset 7:59 pm
HOURLY
sunset 7:59 pm
Weather forecast De Queen April 28, 2026
From morning untill noon light rain, in the afternoon heavy rain showers, in the evening cloudy. The highest temperature 28 °C. Total rainfall 23.2 mm. At night the lowest temperature 20 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast De Queen, Arkansas, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
3 AM
| rain | 22 °C 26 °C |
0.4 mm | 3.3 m/s12 km/h south |
1011 hPa | 96 % | 21 °C | 96 % | 0% | 23% | 0% | 96% | |
| 3 AM
4 AM
| rain | 22 °C 26 °C |
0.9 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1011 hPa | 96 % | 20 °C | 100 % | 2% | 100% | 25% | 97% | |
| 4 AM
5 AM
| rain | 21 °C 25 °C |
0.8 mm | 2.6 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 98 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 8% | 98% | |
| 5 AM
6 AM
| rain | 21 °C 25 °C |
0.7 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1012 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 3% | 100% | 28% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.5 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
1012 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 16% | 98% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 20 °C 23 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h southeast |
1013 hPa | 99 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 93% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h southeast |
1013 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 57% | 100% | 39% | 92% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1013 hPa | 98 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 13% | 39% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 23 °C 27 °C |
0.1 mm | 4.7 m/s17 km/h south |
1013 hPa | 95 % | 21 °C | 100 % | 0% | 100% | 5% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h south |
1012 hPa | 93 % | 22 °C | 94 % | 0% | 93% | 4% | 11% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 25 °C 29 °C |
0.1 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1011 hPa | 86 % | 22 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 46% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 26 °C 30 °C |
0.5 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southwest |
1009 hPa | 79 % | 22 °C | 78 % | 0% | 53% | 6% | 53% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain | 28 °C 32 °C |
10.3 mm | 6.8 m/s24 km/h south-southwest |
1008 hPa | 72 % | 22 °C | 100 % | 0% | 45% | 23% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| heavy rain | 21 °C 24 °C |
11.4 mm | 6.0 m/s22 km/h west |
1010 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 0% | 99% | 24% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.3 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1010 hPa | 94 % | 19 °C | 100 % | 0% | 43% | 35% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1008 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1008 hPa | 94 % | 20 °C | 64 % | 0% | 0% | 9% | 60% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1009 hPa | 92 % | 20 °C | 10 % | 0% | 0% | 7% | 3% | |
| 8 PM
9 PM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1009 hPa | 94 % | 19 °C | 17 % | 0% | 12% | 4% | 0% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1010 hPa | 97 % | 19 °C | 51 % | 0% | 34% | 26% | 2% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1011 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 20% | 0% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northwest |
1012 hPa | 96 % | 20 °C | 100 % | 0% | 100% | 11% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1012 hPa | 94 % | 19 °C | 97 % | 0% | 97% | 0% | 0% | |
| 1 AM
2 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1013 hPa | 92 % | 17 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 2 AM
3 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1013 hPa | 94 % | 16 °C | 55 % | 0% | 21% | 0% | 43% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north |
1013 hPa | 94 % | 15 °C | 89 % | 0% | 13% | 0% | 88% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1013 hPa | 95 % | 15 °C | 68 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 96 % | 14 °C | 93 % | 0% | 0% | 0% | 93% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 15 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1014 hPa | 96 % | 14 °C | 93 % | 0% | 2% | 0% | 93% | |
| 7 AM
8 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1015 hPa | 94 % | 14 °C | 21 % | 0% | 2% | 0% | 19% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1015 hPa | 88 % | 13 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north-northeast |
1015 hPa | 82 % | 13 °C | 98 % | 0% | 3% | 0% | 98% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h north-northeast |
1016 hPa | 73 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1016 hPa | 66 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 60 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 58 % | 14 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1014 hPa | 56 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 13% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 58 % | 14 °C | 100 % | 0% | 2% | 50% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1013 hPa | 58 % | 14 °C | 100 % | 0% | 7% | 98% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1012 hPa | 57 % | 13 °C | 100 % | 0% | 7% | 54% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1012 hPa | 61 % | 13 °C | 100 % | 0% | 19% | 54% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1013 hPa | 67 % | 14 °C | 100 % | 0% | 6% | 0% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1013 hPa | 69 % | 13 °C | 79 % | 0% | 0% | 0% | 79% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1014 hPa | 71 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1015 hPa | 76 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 80 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
De Queen, Arkansas, USA - information
State: Arkansas, USAGPS coordinates: 34.0379; -94.3413
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Population: 6 707
Altitude: 131 m
The administrative part:
- Arkansas, Little Rock
- Sevier County, De Queen
Something wrong, something missing?
Weather De Queen, Arkansas, USA. Weather forecast De Queen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for De Queen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for De Queen
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information De Queen
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 6:30 am | 7:59 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:14 pm | 13:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:03 am | 8:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:32 am | 8:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:59 am | 9:30 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 4:26 pm | 04/28/2026 4:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |