Weather Castle Rock the day after tomorrow
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castle Rock, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1015 hPa | 56 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 70% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 62 % | 4 °C | 54 % | 0% | 0% | 3% | 53% | |
| 1 PM
2 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north-northwest |
1014 hPa | 30 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.5 m/s9 km/h northwest |
1012 hPa | 44 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 14 °C 13 °C |
6.8 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northeast |
1014 hPa | 68 % | 7 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| heavy rain | 10 °C 9 °C |
5.5 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1015 hPa | 90 % | 8 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h north |
1015 hPa | 84 % | 8 °C | 100 % | 0% | 36% | 100% | 76% | |
| 7 PM
8 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north |
1015 hPa | 54 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Castle Rock, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 34.4365; -85.7041
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Castle Rock, Alabama, USA. Weather forecast Castle Rock.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castle Rock is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Castle Rock
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:52 am | 7:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:39 pm | 13:35 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 7:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:53 am | 8:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:19 am | 9 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 6:48 pm | 05/01/2026 5:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |