Weather Castle Rock today
| 20 °C | 22 °C | 8 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 9 pm | |
| 19 °C | 21 °C | 10 pm | |
| 19 °C | 20 °C | 11 pm |
sunrise 5:55 am
sunset 7:25 pm
HOURLY
sunset 7:25 pm
Weather forecast Castle Rock April 28, 2026
During the day morning rain, in the afternoon overcast, in the evening rain. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 3.1 mm. At night heavy rain. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 5.8 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Castle Rock, Alabama, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 6 AM
7 AM
| heavy rain | 17 °C 17 °C |
4.2 mm | 6.2 m/s22 km/h south-southeast |
1018 hPa | 76 % | 12 °C | 100 % | 0% | 10% | 54% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| heavy rain | 16 °C 16 °C |
1.6 mm | 5.9 m/s21 km/h south-southeast |
1019 hPa | 86 % | 13 °C | 100 % | 0% | 46% | 57% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southeast |
1020 hPa | 89 % | 14 °C | 100 % | 0% | 87% | 53% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h south |
1019 hPa | 86 % | 16 °C | 100 % | 0% | 2% | 3% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h south-southwest |
1019 hPa | 83 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 2% | 84% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h southwest |
1019 hPa | 73 % | 16 °C | 99 % | 0% | 2% | 0% | 99% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h southwest |
1018 hPa | 69 % | 17 °C | 98 % | 0% | 31% | 8% | 97% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h southwest |
1018 hPa | 67 % | 17 °C | 100 % | 0% | 91% | 0% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h southwest |
1017 hPa | 65 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southwest |
1016 hPa | 66 % | 17 °C | 100 % | 0% | 99% | 0% | 61% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h south-southwest |
1015 hPa | 66 % | 17 °C | 97 % | 0% | 82% | 0% | 86% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h south-southwest |
1015 hPa | 67 % | 17 °C | 100 % | 0% | 91% | 0% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h south-southwest |
1016 hPa | 70 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 24 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southwest |
1015 hPa | 75 % | 17 °C | 100 % | 0% | 10% | 7% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south-southwest |
1015 hPa | 81 % | 17 °C | 100 % | 0% | 1% | 97% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| light rain | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1015 hPa | 86 % | 17 °C | 100 % | 0% | 7% | 89% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.2 mm | 4.6 m/s17 km/h south |
1015 hPa | 90 % | 17 °C | 100 % | 0% | 4% | 100% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| rain showers | 19 °C 21 °C |
0.5 mm | 5.0 m/s18 km/h south-southwest |
1015 hPa | 92 % | 17 °C | 100 % | 0% | 3% | 10% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
0.4 mm | 5.4 m/s19 km/h south-southwest |
1014 hPa | 94 % | 17 °C | 100 % | 0% | 26% | 12% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
2.1 mm | 6.0 m/s22 km/h southwest |
1014 hPa | 97 % | 17 °C | 100 % | 0% | 85% | 1% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| heavy rain | 18 °C 19 °C |
2.2 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1013 hPa | 96 % | 17 °C | 100 % | 0% | 39% | 60% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.6 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
1012 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 10% | 28% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1011 hPa | 91 % | 15 °C | 100 % | 0% | 75% | 55% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h southwest |
1012 hPa | 90 % | 15 °C | 100 % | 0% | 100% | 26% | 17% | |
| 6 AM
7 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.4 mm | 6.9 m/s25 km/h southwest |
1011 hPa | 92 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 6% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.6 mm | 6.8 m/s24 km/h southwest |
1011 hPa | 95 % | 16 °C | 100 % | 0% | 100% | 10% | 0% | |
| 8 AM
9 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.5 mm | 6.6 m/s24 km/h west-southwest |
1012 hPa | 98 % | 17 °C | 100 % | 0% | 100% | 0% | 0% | |
| 9 AM
10 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 6.7 m/s24 km/h west-southwest |
1012 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 0% | 100% | 33% | 0% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.7 mm | 6.4 m/s23 km/h west-southwest |
1012 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 100% | 24% | 0% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 20 °C 22 °C |
0.5 mm | 6.5 m/s23 km/h west |
1012 hPa | 89 % | 18 °C | 95 % | 0% | 93% | 18% | 0% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.2 mm | 5.2 m/s19 km/h west |
1012 hPa | 91 % | 19 °C | 10 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 1 PM
2 PM
| partly cloudy | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h west |
1011 hPa | 75 % | 18 °C | 37 % | 0% | 37% | 2% | 0% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h west-northwest |
1011 hPa | 64 % | 17 °C | 64 % | 0% | 31% | 0% | 47% | |
| 3 PM
4 PM
| cloudy | 24 °C 25 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h northwest |
1011 hPa | 61 % | 16 °C | 47 % | 0% | 43% | 0% | 6% | |
| 4 PM
5 PM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northwest |
1010 hPa | 59 % | 14 °C | 10 % | 0% | 2% | 0% | 7% | |
| 5 PM
6 PM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1010 hPa | 59 % | 14 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 6 PM
7 PM
| partly cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northwest |
1010 hPa | 63 % | 14 °C | 18 % | 0% | 7% | 0% | 11% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northwest |
1011 hPa | 70 % | 14 °C | 63 % | 0% | 6% | 0% | 60% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1012 hPa | 74 % | 13 °C | 72 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 75 % | 13 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
1013 hPa | 75 % | 13 °C | 100 % | 0% | 0% | 60% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| rain | 17 °C 17 °C |
0.8 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1013 hPa | 75 % | 12 °C | 100 % | 0% | 0% | 91% | 100% | |
Castle Rock, Alabama, USA - information
State: Alabama, USAGPS coordinates: 34.4365; -85.7041
Time zone: America / Chicago
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Castle Rock, Alabama, USA. Weather forecast Castle Rock.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Castle Rock is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Castle Rock
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Castle Rock
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 7:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 13:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:28 am | 7:52 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 8:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:24 am | 8:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:50 pm | 04/28/2026 4:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |