Weather Birhala weekend
Weather forecast for Birhala for this and next weekend.
/ °C
| mm | km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Birhala, Zaire extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/15/2026 |
|||||||||||||
| 4 AM
10 PM
| overcast | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1012 hPa | 90 % | 14 °C | 100 % | 0% | 4% | 18% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1012 hPa | 89 % | 14 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1013 hPa | 90 % | 14 °C | 84 % | 0% | 0% | 1% | 84% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1014 hPa | 84 % | 15 °C | 91 % | 0% | 0% | 0% | 91% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1015 hPa | 75 % | 15 °C | 99 % | 0% | 4% | 0% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| rain showers | 22 °C 23 °C |
0.3 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1014 hPa | 67 % | 15 °C | 71 % | 0% | 7% | 6% | 68% | |
| 10 AM
4 AM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
0.9 mm | 5.4 m/s19 km/h east-southeast |
1014 hPa | 63 % | 15 °C | 90 % | 0% | 5% | 6% | 89% | |
| 11 AM
5 AM
| heavy rain | 23 °C 24 °C |
1.1 mm | 5.3 m/s19 km/h east-northeast |
1014 hPa | 64 % | 15 °C | 89 % | 0% | 12% | 22% | 86% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 23 °C 24 °C |
0.4 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1013 hPa | 64 % | 16 °C | 91 % | 0% | 9% | 20% | 88% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 24 °C 25 °C |
0.3 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1011 hPa | 61 % | 15 °C | 89 % | 0% | 22% | 25% | 82% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 24 °C 25 °C |
0.9 mm | 5.1 m/s18 km/h east |
1010 hPa | 57 % | 15 °C | 99 % | 0% | 14% | 19% | 99% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h west |
1009 hPa | 65 % | 15 °C | 100 % | 0% | 7% | 35% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1009 hPa | 73 % | 16 °C | 99 % | 0% | 8% | 3% | 99% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north-northeast |
1009 hPa | 73 % | 16 °C | 100 % | 0% | 3% | 7% | 100% | |
| 6 PM
12 PM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h west-northwest |
1011 hPa | 86 % | 17 °C | 100 % | 0% | 9% | 7% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southeast |
1012 hPa | 88 % | 16 °C | 96 % | 0% | 3% | 16% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1013 hPa | 89 % | 16 °C | 93 % | 0% | 3% | 4% | 92% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain showers | 17 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1015 hPa | 92 % | 16 °C | 98 % | 0% | 9% | 8% | 98% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1015 hPa | 92 % | 15 °C | 84 % | 0% | 7% | 11% | 82% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1014 hPa | 93 % | 15 °C | 22 % | 0% | 2% | 9% | 13% | |
Thursday 04/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1013 hPa | 89 % | 14 °C | 7 % | 0% | 0% | 3% | 3% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1011 hPa | 89 % | 14 °C | 15 % | 0% | 0% | 1% | 14% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
1011 hPa | 88 % | 14 °C | 82 % | 0% | 3% | 3% | 81% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1011 hPa | 87 % | 13 °C | 78 % | 0% | 0% | 2% | 78% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1011 hPa | 85 % | 13 °C | 43 % | 0% | 0% | 0% | 42% | |
| 5 AM
11 PM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1012 hPa | 83 % | 13 °C | 94 % | 0% | 3% | 1% | 94% | |
| 6 AM
12 AM
| cloudy | 16 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1013 hPa | 83 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1013 hPa | 82 % | 14 °C | 98 % | 0% | 1% | 0% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 74 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1014 hPa | 68 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1014 hPa | 64 % | 15 °C | 34 % | 0% | 13% | 10% | 18% | |
| 11 AM
5 AM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
0.3 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1013 hPa | 63 % | 15 °C | 32 % | 0% | 10% | 12% | 18% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 24 °C 25 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1012 hPa | 60 % | 15 °C | 50 % | 0% | 15% | 22% | 29% | |
| 1 PM
7 AM
| rain showers | 24 °C 25 °C |
0.3 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1010 hPa | 57 % | 15 °C | 43 % | 0% | 12% | 22% | 22% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 24 °C 25 °C |
0.5 mm | 4.5 m/s16 km/h east-northeast |
1009 hPa | 60 % | 15 °C | 57 % | 0% | 13% | 22% | 38% | |
| 3 PM
9 AM
| rain showers | 23 °C 24 °C |
0.4 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1008 hPa | 62 % | 15 °C | 79 % | 0% | 15% | 14% | 72% | |
| 4 PM
10 AM
| light rain showers | 22 °C 23 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1008 hPa | 66 % | 15 °C | 77 % | 0% | 7% | 14% | 71% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 22 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1008 hPa | 71 % | 16 °C | 97 % | 0% | 8% | 6% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north-northeast |
1009 hPa | 84 % | 17 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1010 hPa | 89 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 91 % | 16 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 89 % | 15 °C | 100 % | 0% | 1% | 12% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1013 hPa | 86 % | 15 °C | 99 % | 0% | 0% | 4% | 99% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1012 hPa | 89 % | 15 °C | 100 % | 0% | 0% | 3% | 100% | |
Birhala, Zaire - information
State: ZaireGPS coordinates: -2.8447; 28.6717
Time zone: Africa / Lubumbashi
Something wrong, something missing?
Weather Birhala, Zaire. Weather forecast Birhala.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.