Weather Lone Pine Mountain the day after tomorrow
Weather forecast Lone Pine Mountain April 29, 2026
From morning untill noon cloudy, later morning initially cloudy, later overcast. The highest temperature 4 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night light snow. The lowest temperature -9 °C. Total rainfall 0.9 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Lone Pine Mountain, Yukon Territory extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| overcast | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1018 hPa | 86 % | -3 °C | 88 % | 0% | 0% | 88% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| overcast | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1019 hPa | 91 % | -4 °C | 93 % | 0% | 0% | 93% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| cloudy | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1019 hPa | 92 % | -4 °C | 61 % | 0% | 1% | 34% | 41% | |
| 3 AM
6 AM
| partly cloudy | -6 °C -9 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1020 hPa | 89 % | -7 °C | 18 % | 0% | 0% | 1% | 17% | |
| 4 AM
7 AM
| partly cloudy | -7 °C -10 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1021 hPa | 90 % | -8 °C | 30 % | 0% | 0% | 9% | 28% | |
| 5 AM
8 AM
| partly cloudy | -8 °C -11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south |
1021 hPa | 88 % | -9 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 6 AM
9 AM
| cloudy | -9 °C -12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1022 hPa | 87 % | -10 °C | 64 % | 0% | 0% | 3% | 64% | |
| 7 AM
10 AM
| cloudy | -9 °C -12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1023 hPa | 88 % | -10 °C | 41 % | 0% | 0% | 27% | 22% | |
| 8 AM
11 AM
| partly cloudy | -6 °C -9 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south |
1023 hPa | 79 % | -9 °C | 25 % | 0% | 0% | 3% | 22% | |
| 9 AM
12 PM
| cloudy | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1023 hPa | 63 % | -8 °C | 43 % | 0% | 0% | 11% | 37% | |
| 10 AM
1 PM
| cloudy | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1022 hPa | 56 % | -7 °C | 98 % | 0% | 0% | 8% | 97% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1021 hPa | 49 % | -8 °C | 94 % | 0% | 0% | 43% | 90% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1018 hPa | 35 % | -9 °C | 100 % | 0% | 9% | 99% | 97% | |
| 11 PM
2 AM
| overcast | -1 °C -4 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1017 hPa | 72 % | -5 °C | 100 % | 0% | 32% | 100% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 5 AM
8 AM
| light snow | -4 °C -7 °C |
0.9 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1016 hPa | 91 % | -5 °C | 100 % | 0% | 15% | 100% | 78% | |
| 11 AM
2 PM
| overcast | -1 °C -4 °C |
0.2 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1017 hPa | 76 % | -4 °C | 100 % | 0% | 42% | 100% | 0% | |
| 5 PM
8 PM
| partly cloudy | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northwest |
1015 hPa | 29 % | -11 °C | 32 % | 0% | 0% | 32% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| partly cloudy | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southwest |
1017 hPa | 65 % | -8 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
Lone Pine Mountain, Yukon Territory - information
State: Yukon TerritoryGPS coordinates: 61.9355; -136.1068
Time zone: America / Whitehorse
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Lone Pine Mountain, Yukon Territory. Weather forecast Lone Pine Mountain.
Lone Pine Mountain - weather nearby - bigger cities
Lone Pine Mountain - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Lone Pine Mountain is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Lone Pine Mountain
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 10:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:01 pm | 16:13 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 11:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:19 am | 12:51 am |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6:49 pm | 04/29/2026 5:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |