Weather Dawson City tomorrow
Weather forecast Dawson City April 28, 2026
From morning untill noon clear, later morning initially clear, later overcast, in the afternoon initially overcast, later light rain showers, in the evening initially light rain showers, later clear. The highest temperature 12 °C. Total rainfall 0.5 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature -4 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Dawson City, Yukon Territory extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| partly cloudy | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1009 hPa | 67 % | -1 °C | 29 % | 0% | 0% | 21% | 14% | |
| 1 AM
4 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east-southeast |
1009 hPa | 74 % | -2 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1010 hPa | 78 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east |
1010 hPa | 80 % | -2 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 4 AM
7 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1010 hPa | 83 % | -3 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1010 hPa | 85 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
9 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1011 hPa | 86 % | -4 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 7 AM
10 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southwest |
1011 hPa | 87 % | -3 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1011 hPa | 85 % | -2 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 9 AM
12 PM
| clear | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1011 hPa | 74 % | 0 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 10 AM
1 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1011 hPa | 63 % | 0 °C | 18 % | 0% | 0% | 6% | 12% | |
| 11 AM
2 PM
| partly cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east |
1010 hPa | 54 % | -1 °C | 15 % | 0% | 0% | 3% | 13% | |
| 12 PM
3 PM
| cloudy | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1009 hPa | 48 % | -1 °C | 59 % | 0% | 0% | 3% | 57% | |
| 1 PM
4 PM
| cloudy | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-southeast |
1008 hPa | 43 % | -1 °C | 83 % | 0% | 0% | 23% | 78% | |
| 2 PM
5 PM
| overcast | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-southeast |
1007 hPa | 40 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 96% | 100% | |
| 3 PM
6 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
1007 hPa | 40 % | -1 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 86% | |
| 4 PM
7 PM
| overcast | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1006 hPa | 43 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 99% | 95% | |
| 5 PM
8 PM
| light rain | 11 °C 8 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1007 hPa | 47 % | 0 °C | 100 % | 0% | 7% | 100% | 94% | |
| 6 PM
9 PM
| light rain | 9 °C 7 °C |
0.2 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1007 hPa | 57 % | 1 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 100% | |
| 7 PM
10 PM
| light rain | 7 °C 5 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h southwest |
1008 hPa | 72 % | 2 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 8 PM
11 PM
| overcast | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 78 % | 2 °C | 100 % | 0% | 14% | 97% | 100% | |
| 9 PM
12 AM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1011 hPa | 82 % | 1 °C | 57 % | 0% | 14% | 44% | 28% | |
| 10 PM
1 AM
| overcast | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1011 hPa | 82 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 11 PM
2 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1012 hPa | 85 % | 0 °C | 4 % | 0% | 0% | 1% | 4% | |
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
3 AM
| clear | 1 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southwest |
1013 hPa | 83 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
4 AM
| clear | 0 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southwest |
1014 hPa | 82 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
5 AM
| clear | -1 °C -4 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southwest |
1015 hPa | 82 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
6 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1017 hPa | 86 % | -4 °C | 11 % | 0% | 0% | 0% | 11% | |
| 4 AM
7 AM
| clear | -3 °C -6 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1018 hPa | 90 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
8 AM
| clear | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1018 hPa | 91 % | -4 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 7% | |
| 6 AM
9 AM
| clear | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1019 hPa | 92 % | -4 °C | 5 % | 0% | 0% | 4% | 3% | |
| 7 AM
10 AM
| partly cloudy | -4 °C -7 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h southwest |
1019 hPa | 93 % | -4 °C | 13 % | 0% | 0% | 12% | 3% | |
| 8 AM
11 AM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1020 hPa | 89 % | -3 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
| 9 AM
12 PM
| cloudy | 1 °C -1 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south-southwest |
1020 hPa | 82 % | -1 °C | 56 % | 0% | 0% | 3% | 54% | |
| 10 AM
1 PM
| cloudy | 3 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1019 hPa | 71 % | -1 °C | 42 % | 0% | 0% | 11% | 32% | |
| 11 AM
2 PM
| cloudy | 5 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south-southeast |
1018 hPa | 61 % | -2 °C | 62 % | 0% | 0% | 16% | 55% | |
| 12 PM
3 PM
| cloudy | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1017 hPa | 47 % | -4 °C | 68 % | 0% | 0% | 37% | 55% | |
| 1 PM
4 PM
| cloudy | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1017 hPa | 41 % | -5 °C | 57 % | 0% | 0% | 28% | 42% | |
| 2 PM
5 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1016 hPa | 39 % | -5 °C | 99 % | 0% | 0% | 84% | 94% | |
| 3 PM
6 PM
| overcast | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h southwest |
1015 hPa | 36 % | -6 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 4 PM
7 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1014 hPa | 38 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 5 PM
8 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1014 hPa | 38 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 6 PM
9 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1013 hPa | 40 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 7 PM
10 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1013 hPa | 41 % | -5 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 94% | |
| 8 PM
11 PM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1012 hPa | 48 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 9 PM
12 AM
| overcast | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1012 hPa | 51 % | -4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 0% | |
| 10 PM
1 AM
| overcast | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1012 hPa | 53 % | -4 °C | 100 % | 0% | 5% | 100% | 0% | |
| 11 PM
2 AM
| overcast | 3 °C 0 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1012 hPa | 59 % | -4 °C | 100 % | 0% | 24% | 100% | 0% | |
Dawson City, Yukon Territory - information
State: Yukon TerritoryGPS coordinates: 64.0601; -139.4333
Time zone: America / Dawson
time difference in hours with time in US is -9 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dawson City, Yukon Territory. Weather forecast Dawson City.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dawson City is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Dawson City
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:59 am | 10:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:15 pm | 16:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:52 am | 11:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| does not occur | does not occur |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:32 pm | 04/28/2026 5:32 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |